<< edellinen
Ota selaimessasi JavaScript käyttöön, jotta kaikki sivuston ominaisuudet toimivat oikein.
Alue sijaitsee Asolanväylän, Kulomäen asuntoalueen, Kulokukkulan täyttömäen ja sähkölinjan rajaamalla alueella.
Elmon urheilupuistoon on tämän asemakaavan mukaan mahdollista sijoittaa useita urheiluhalleja ja pallokenttiä, perhepuisto sekä laaja ulkoilureitistö.
Asemakaava ei määrää kunkin hallin tarkkaa käyttötarkoitusta, mutta niihin on ajateltu sijoittuviksi harjoitusjäähalli, palloiluhalli ja uimahalli/kylpylä. Alueelle on mahdollista sijoittaa myös erilaisia hyvinvointipalveluja.
Julkisivujen tulee olla arkkitehtuuriltaan korkealuokkaisia. Erityistä huomiota on kiinnitettävä Asolanväylälle näkyviin julkisivuihin. Urheiluhallien arkkitehtuurin on oltava kortteleittain yhtenäinen mm. kattomuotojen ja julkisivumateriaalien avulla. Urheiluhallien tulee olla luonnonvaloisia.
Jalkapallokenttien länsireunalla on tilavaraus esiintymislavalle, jos alueelle tuodaan tulevaisuudessa isompia tapahtumia.
Liikuntahallit on suunniteltava siten, että niiden toiminnasta aiheutuva melutaso ei asemakaavan hyväksymisajankohtana voimassaolevan yleiskaavan mukaisilla asuinalueilla ylitä päivällä 55 dB ja yöllä 45 dB.
Kenttäalueet ja liikuntahallit suunnitellaan siten, että niistä muodostuu energiatehokas kokonaisuus (esim. lauhdelämmön hyväksikäyttö).
Urheilupuistoon saavutaan autolla Asolanväylältä Valtimotien kautta. Myöhemmin rakentamisen edistyessä myös suora liittymä alueen pohjoisosaan Asolanväylältä on mahdollinen. Kevyt liikenne pääsee alueelle useasta suunnasta. Autopaikat sijoitetaan pääosin sähkölinjojen alle.
VU-alueelle sijoittuu ns. perhe- ja liikuntapuisto. Sinne ehdotetaan sijoittuvaksi monipuolisia toimintoja: Lähiliikuntapaikkaa on ehdotettu veistokselliseksi toiminta- ja kokoontumispaikaksi. Se olisi maisemaarkkitehtonisesti korkealaatuinen kokonaistaideteos, joka korostaa Elmon urheilupuiston identiteettiä. Tapahtumanurmella voidaan järjestää esim. puistojumppia tai konsertteja. Rinnekatsomoilta voidaan seurata esityksiä tai oleskella. Talvisin aluetta voidaan hyödyntää hiihtomaana.
Perhe- ja liikuntapuistoon on ehdotettu myös ulkokuntoilupaikkaa, skeittipuistoa, monitoimikenttiä ja katukorista. Hulevesilaaksoon on esitetty beach volley -kenttiä ja ylätasanteelle jalkapallon kivituhkapintaista harjoituskenttää sekä tenniskenttiä. Ns. Perhepuisto- ja liikuntapuiston alueelle on ehdotettu ylijäämämassojen hyödyntämistä maaston täyttöihin ja muotoiluun. Näin saadaan tasaisia alueita toimintoja ja kenttiä varten sekä myös rinnettä esim. rinnekatsomoa varten ja kumpuja esim. kiipeilyä tai talvitoimintoja varten. Alavampaa laaksoa voidaan hyödyntää tapahtumanurmena sekä hulevesien viivytykseen.
Alueelle on laadittava hulevesien hallintasuunnitelma. Alueelle tulee järjestää hulevesien viivytys ennen niiden johtamista yleiseen sadevesijärjestelmään.
Lassi Tolkki, puh. 8392 2678
s-posti: etunimi.sukunimi(at)vantaa.fi
MRA 27 §:n nojalla nähtävillä 11.08.-09.09.2010 Tikkurilassa, maankäyttötoimen asiakaspalvelussa, Kielotie 28 (katutaso), 01300 Vantaa. Ehdotus, on nähtävillä myös Korson yhteispalvelussa, Urpiaisentie 14, 01450 Vantaa. Kaupunginhallitukselle osoitettavat muistutukset on toimitettava nähtävilläoloaikana kirjaamoihin, Kielotie 28, katutaso tai Kielotie 13, 01300 Vantaa, virka-aikana tai yhteispalvelun toimipaikkoihin, joilla on poikkeavat aukioloajat.
Kaupunginvaltuusto 23.5.2011 Kaupunginhallitus 9.5.2011 Kaupunkisuunnittelulautakunta 22.11.2010 Nähtävillä 11.08-09.09.2010 Kaupunginhallitus 21.6.2010 Kaupunkisuunnittelulautakunta 14.6.2010
Esityslistat ja Pöytäkirjat http://192.49.193.12/ktweb/