Etusivu  > Kaavoitus ja maankäyttö  > Asemakaavoitus  > Itä-Vantaan asemakaavayksikkö  > Hakkila  > Vantaan Akselin kaavarunko ja Ruokakeskon laajennus (nrot 062200 ja 002094)

Vantaan Akselin kaavarunko

Ruokakesko laajenee Hakkilassa

Santaradan, Kanervanpuiston, Tikkurilantien, Vanhan Porvoontien ja Kuninkaalan asutuksen rajaamalle alueelle käynnistyy asemakaavan muutos nro 002094. Ruokakesko Oy haluaa laajentaa keskusvarasto 2:n tiloja ja tonttia Kanervannummen puistoon. Santaradantien itäpuoleisille rinnealueille esitetään kaavoitettavaksi uutta lähivirkistysaluetta.

Vantaan Akselin kaavarunko 1

Kaavamuutoksen (002094) rinnalla käynnistyy yleissuunnitelmatasoinen kaavarunkotyö nro 062200 Hakkilassa ja Kuninkaalan pohjoisosissa. Aluetta rajaa Valkoisenlähteentien kaavavaraus, Vanha Porvoontie, Jokiniementien eteläpuoleinen asutus, Keravanjoki ja Maarinkunnas.

Vantaan Akselin kaavarunko 1

Suunnittelualue sijaitsee Hakkilan ja Kuninkaalan kaupunginosissa. Suunnittelualuetta rajaa pohjoisessa Valkoisenlähteentien kaavavaraus, idässä Vanha Porvoontie ja Honkanummen hautausmaa, etelässä Jokiniementien eteläpuoleinen asutus ja lännessä Keravanjoki ja Maarinkunnas. Suunnittelualue sisältää Kuusikkopuiston ja Lindmaninkorven viheralueet sekä osia Heidehofinpuistosta ja Untipakasta.

Mikä on kaavarunko?

Kaavarunko on yleispiirteinen suunnitelma, jossa määritellään mm. alueen katuverkko, viheralueet ja rakennuskortteleiden sisältö yleiskaavaa tarkemmin. Kaavarunko on perusta asemakaavojen tarkistamiselle ja laatimiselle.

Kaavarungon valmistuttua alueen suunnittelua jatketaan tarvittaessa asemakaavatöinä, joilla tarkennetaan katujen, viheralueiden ja kortteleiden sijoittumista ja rakentamisen määrää.

Kaavarungon tavoitteet


Kaavarungon tavoitteena selvittää, miten alueen kaavavarantojen käyttämätön rakennusoikeus voidaan toteuttaa alueen kaupunki- ja maisemakuvaa kohentaen siten, että liikenneverkon, yhdyskuntateknisten verkostojen sekä Tikkurilan ja Hakunilan suuralueiden väliin yleiskaavassa osoitetun merkittävän viheralue- ja ulkoiluverkoston tarvitsemat tilavaraukset, toimivuus ja laatu varmistetaan.

Kaavarunkotyössä yhdistetään suunnittelualueen maankäyttöä, kaupunkikuvaa, maisemaa ja liikennettä koskevat suunnitelmat ja selvitykset toimivaksi kokonaisuudeksi siten, että niissä huomioidaan pohjavesien suojelu ja Vantaan kaupungin hulevesiohjelman tavoitteet, ml. hulevesien luonnonmukainen käsittely.

Miksi kaavarunko laaditaan ja mitä suunnitellaan?

Alueen rakennusoikeudesta on yli puolet jäljellä, minkä toteutumiseen varaudutaan laatimalla alueen maankäytöstä kaavarunkotasoinen yleissuunnitelma. Kaavarungon alueella on haettu asemakaavan muutosta nro 002094 Ruokakeskon (Jokiniementie 31) laajenemiseksi Kanervannummen puistoon sekä asemakaavan muutosta nro 002084 rautatiealueiden muuttamiseksi teollisuus- ja varastorakennusten korttelialueeksi Kiinteistö Oy Vantaan Kalliolehto Oy:n (Tikkurilantie 12, Ramirent Oy) tarpeisiin.

Vantaan Energia suunnittelee 110 kV:n voimajohtolinjaa alueelle. Hankkeet edellyttävät niiden kaavamuutosalueita laajemman alueen kaavarunkotasoista maankäytön suunnittelua ja selvityksiä Hakkilan etelä- ja länsiosista. Suunnittelualueesta tehtävät pohjavesi-, hulevesi- ja liikenneselvitykset ohjaavat alueen asemakaavojen laadintaa.

VR lopettaa liikennöinnin Kontinolle vuoteen 2013 mennessä, minkä jälkeen Kontinon tavaratoimitukset hoidetaan rekka-autoilla. Vantaan Akselin viitesuunnitelmassa on esitetty yleiskaavasta poikkeavaa Santaradantie-Santarata-Hakintie -katuyhteyttä Kehä III:n ja Valkoisenlähteentien välille tasaamaan nykyiseen katuverkkoon kohdistuvia, kasvavia liikennepaineita. Uuden katuyhteyden tilavaraukset ja toimivuus tutkitaan suunnitelmilla ja tarkastellaan maankäytön ajanmukaisuutta katuyhteyden varrella. Katuyhteyden linjaukselle ja siihen liittyvän maankäytön toteutukselle esitetään vaihtoehtoja. Jokiniementien, Vanhan Porvoontien, Tikkurilantien ja Kanervantien liikennejärjestelyt ja tilatarpeet tarkistetaan osana suunnittelualueen liikenneverkon tarkastelua. Suunnitelmilla tutkitaan myös Kanervantien pohjoisosan linjauksen oikaisemista ja siirtoa lännemmäksi.

Tikkurilan ja Hakunilan suuralueiden välille on yleiskaavassa osoitettu vain kaksi viher- ja ulkoilureittiyhteyttä. Niistä keskeisimmän muodostaa Maarinsarka-Kanervanpuisto-Kievarinpuisto -viheraluekokonaisuus Tikkurilantien eteläpuolella. Viher- ja ulkoilureittiyhteys suunnitellaan tarkemmin ja sen tarvitsema tilavaraus varmistetaan.

Maarinkunnaan eteläosan teollisuus- ja varastorakennusten sekä voimalaitoksen tonttien osalta tutkitaan myös vaihtoehto, jossa ne muuttuvat asuntoalueeksi. Asiaa on aiemmin tutkittu yleiskaavan tarkistuksen yhteydessä (Maarinkunnas - Hakkila maankäyttöselvitys, 27.5.2004). Selvityksessä todettiin, että asumista olisi realistisinta lisätä Maarinkunnaan asutukseen liittyvillä osilla lähellä Tikkurilaa.

Kanervannummen puisto halutaan muuttaa osaksi Ruokakeskon tonttia. Osia Keskon toimitilatonteista esitetään muutettavaksi lähivirkistysalueeksi pururatoineen Santaradantien ja Kanervantien välisellä alueella. Em. esitysten mukaisista maankäyttövaihtoehdoista laaditaan suunnitelmat.

Päivittäistavarakaupan sijoittumismahdollisuudet suunnittelualueelle selvitetään.

Kaavarunkotyöhön sisältyy osa-aluekohtaisia maankäytön vaihtoehtoja, joista valitaan prosessin edetessä kaavarungoksi työstettävä vaihtoehto.

Maanomistajat

Vantaan kaupunki omistaa viher- ja katualueet sekä Malmarsin torpan. Tikkurilantien pohjoispuoleisen Santaradan varren teollisuusalueet ovat pääosin Ratahallintokeskuksen hallinnassa ja ne on vuokrattu yrityksille. Pisin vuokrasopimus on terästukkukauppaa harjoittavalla Kontinolla vuoteen 2031. Muilta osin maat ovat yksityisten henkilöiden tai yhtiöiden omistuksessa. Alueen yksityisistä maanomistajista suurin on Kesko.

Ruokakesko laajenee

Suunnittelualue sijaitsee Hakkilan ja Kuninkaalan kaupunginosissa, Ruokakesko Oy:n keskusvarasto 2:n ympäristössä Kanervan alueella. Suunnittelualuetta rajaa pohjoisessa Kanervanpuisto ja Tikkurilantie, idässä Vanha Porvoontie, etelässä Jokiniementien eteläpuoleinen asutus ja lännessä Santarata sekä Santaradantie. Suunnittelualue sisältää Kuusikkopuiston ja Lindmaninkorven viheralueet sekä osia Heidehofinpuistosta ja Untipakasta.

Mitä alueelle on tulossa?

Ruokakesko Oy:n keskusvarasto 2:n tiloja, toimintoja ja tonttia halutaan laajentaa Kanervannummen puistoon. Santaradantien itäpuoleisille rinnealueille esitetään kaavoitettavaksi uutta lähivirkistysaluetta pururatoineen.Kaavamuutoksen hakijatKiinteistö Oy Vantaa Jokiniementie 31, Kesko Oyj ja Vantaan kaupunki.

Kaavamuutoksen tavoitteet

Kaavamuutoksen tavoitteena on varmistaa Ruokakeskon toimintaedellytykset Hakkilassa. Tikkurilan ja Hakunilan suuralueiden välille yleiskaavassa Kanervanpuistoon osoitetun merkittävän viher- ja ulkoilureittiyhteyden tarvitsema tilavaraus varmistetaan ja sen merkitystä ja laatua parannetaan. Ruokakeskon laajeneminen edellyttää liikenneverkon mitoituksen ja tilavarausten varmistamista Hakkilan etelä- ja länsiosissa sekä Jokiniementiellä, jonne on yleiskaavassa osoitettu myös pikaraitiotie. Suunnittelussa noudatetaan Vantaan kaupungin hulevesiohjelman sekä ilmasto- ja ympäristöohjelman tavoitteita.

Mitä suunnitellaan ja miten asemakaava muuttuu?

Kanervannummen puisto halutaan muuttaa osaksi Ruokakeskon tonttia, jonka rakennusoikeuden määrää lisättäisiin n. 20 000 k-m2. Selvitetään koko korttelin 66053 kaavamuutostarpeet ja mahdollisuudet siirtää Kanervantien pohjoisosan linjausta hieman lännemmäksi. Esitetään muutettavaksi osia Keskon toimitilatonteista lähivirkistysalueeksi Santaradantien ja Kanervantien välisellä alueella siten, että sinne voitaisiin sijoittaa n. 1,5 km pitkä pururata (talvella hiihtolatu) ja ulkokuntoiluvälineitä. Selvitetään päivittäistavarakaupan sijoittumismahdollisuudet suunnittelualueelle.

Kanervanpuistoon halutaan liittää sen pohjoispuolella olevia rautatiealueita. Selvitetään tarve siirtää puistoa sen länsiosistaan hieman etelämmäksi Keskon teollisuustonteille. Selvitetään Kiinteistö Oy Vantaan Kalliolehdon omistaman, VR:n entisen kaatopaikan Kanervanpuistoksi kaavoitetun alueen osan maankäyttötarve. Tutkitaan mahdollisuudet liittää osa Inex:n tontin pohjoisimmasta kulmauksesta osaksi puistoa.

Tarkistetaan Jokiniementien katualuevarauksia siten, että maakaasun runkoputki ja pikaraitiotievaraus huomioidaan. Jokiniementien eteläpuolella olevien puistoalueiden vanhat asemakaavamerkinnät päivitetään vastaamaan nykyisin käytössä olevia merkintöjä. Selvitetään tarve liittää puistoalueiden ja Jokiniementien välissä olevat kevyen liikenteen väylät ja istutuskaistat osaksi Jokiniementien katualuetta.

Lisätietoja:

Asemakaavasuunnittelija Jukka Köykkä (puh. 8392 2261)
sähköposti: etunimi.sukunimi(at)vantaa.fi