Kiinalaisten ja venäläisten yöpymiset lisääntyivät eniten Vantaan hotelleissa
Yöpymiset Vantaalla olevissa hotelleissa lisääntyivät kuluvan vuoden tammi-elokuussa runsaat 12 prosenttia. Ulkomailta lisäystä tuli yli 20 prosenttia ja kotimaasta runsaat 8 prosenttia. Eniten lisääntyivät kiinalaisten ja venäläisten yöpymiset. Muut suurimmat ulkomaalaisryhmät olivat ruotsalaiset ja britit.
Kesällä eli touko-elokuussa yöpymiset lisääntyivät Vantaalla runsaat 16 prosenttia. Lisäystä tuli kotimaasta 12 ja ulkomailta 25 prosenttia.
Eniten ulkomaalaisöitä tuli Venäjältä, Kiinasta, Yhdysvalloista, Saksasta,Ruotsista ja Iso- Britanniasta
Vapaa-ajan matkailijoiden yöpymiset lisääntyivät Vantaalla tammi-elokuussa 39.800:lla. Työmatkalla olleiden yöpymiset lisääntyivät 18.300:lla. Vapaa- ajan matkailun kasvu tuli suurimmaksi osaksi kotimaasta. Työmatkailu kotimaasta pysyi lähes ennallaan. Yöpymiset jakautuivat tammi-elokuussa seuraavasti: vapaa-aika 52 % ja ammattiin liittyvät 46 %. Vuonna 2010 vastaava jakauma oli seuraava: vapaa-aika 49 %, ammattiin liittyvät 48 %.
Käyttöaste ja keskihinta nousussa
Tammi-elokuussa kaikkien majoitusliikkeiden huonekäyttöaste oli Vantaalla noin 67, joka on neljä prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuotta aiemmin. Koko maassa kaikkien majoitusliikkeiden käyttöaste oli tammi-elokuussa hiukan yli 50 %.
Yöpymisen keskihinta oli Vantaalla tammi-elokuussa 61,54 euroa eli vajaan euron korkeampi kuin vuotta aikaisemmin . Elokuussa keskihinta jäi kuitenkin hieman edellisvuoden elokuun arvon alapuolelle. Koko maassa yöpymisen keskihinta oli tammi-elokuussa 45,61 €.
Vantaa kaupungeista neljäntenä
Kaupunkikohtaisessa vertailussa Vantaa oli tammi-elokuussa yöpymisissä mitattuna neljäntenä Helsingin, Tampereen ja Turun perässä ja Oulun, Rovaniemen sekä Jyväskylän edellä. Myös kotimaisissa yöpymisissä Vantaa oli neljäntenä. Ulkomaalaisyöpymisissä Vantaa oli kolmas Tampereen sekä Turun edellä, mutta Rovaniemen perässä.
Viestintäpäällikkö
Pirjo Kivistö
Maankäytön ja ympäristön toimiala