Etusivu  > Osallistu ja vaikuta  > Asukkaat saivat Myyrmäen aluetoimikunnalta valoisan joulutervehdyksen

Asukkaat saivat Myyrmäen aluetoimikunnalta valoisan joulutervehdyksen

Länsi-Vantaan joulunodotusta piristävät tänä vuonna upouudet led-valot, jotka sytytettiin joulukuun alussa yhteensä viiteen puuhun Myyrmäessä ja Martinlaaksossa.

Myyrmäen aluetoimikunnan ja Kauppiaitten kauppaoppilaitos MERCURIAn hankkimia jouluvaloja juhlistettiin torstaina 1.12. Martinlaaksossa. Valot syttyivät kahdelta iltapäivällä Martinus-talon ja MERCURIAn sisäänkäyntien edustalla trumpettifanfaarin säestämänä. Aluetoimikunta oli paikalla tarjoamassa pipareita ja glögiä uusia valoja ihailemaan saapuneille asukkaille. Amica tarjosi puolestaan glögit Martinlaakson lukion ja MERCURIAn opiskelijoille. Ohjelmasta vastasi Martinlaakson lukion kuoro.

Jouluvalot olivat asukkaan idea

Myyrmäen Paalutorilla jouluvalojen sytyttämistä juhlistettiin joulumarkkinoiden yhteydessä 3.12. Myyrmäessä valot sytytettiin kolmeen puuhun Myyrmäkitalon kulmalle. Valojen syttymistä todistamassa oli myös asukas Anneli Irjala, jonka aloitteesta aluetoimikunta sai idean jouluvaloihin. Irjala kertoi toiveensa jouluvaloista Myyrmäen aluetoimikunnan jäsenelle Hilkka Kemppiselle, joka lähti viemään asiaa eteenpäin ja aktivoimaan muita alueen toimijoita yhteistyöhön.

Sekä Myyrmäessä että Martinlaaksossa jouluvaloista saadaan nauttia koko pimeimmän sydäntalven ajan. Tänä vuonna hankitut led-valot tulevat ilahduttamaan asukkaita tulevinakin vuosina. Tulevaisuudessa jouluvalot voitaisiin toteuttaa tämänvuotista näyttävämmin, jos alueen yritykset lähtevät hankkeeseen mukaan. Nyt jouluvalojen hankinnassa olivat aluetoimikunnan ja MERCURIAn lisäksi mukana Vantaan torikauppiasyhdistys ry sekä Martinus-talo.

Paalutorin iltoja valaisevat aluetoimikunnan hankkimat led-valot
kuva: Hilkka Kemppinen

Julkaistu: 7.12.2011 
(Muokattu: )