<< edellinen
Ota selaimessasi JavaScript käyttöön, jotta kaikki sivuston ominaisuudet toimivat oikein.
Muotoilu kuuluu myös esikoululaisillemme. Muotoilijan aarrearkun avulla Helsingin, Espoon, Vantaan, Kauniaisten ja Lahden esikoululaiset saavat kokemuksen muotoilusta.
Muotoilijan aarrearkku jaetaan jokaiseen esiopetusryhmään. Se sisältää valikoitujen esineiden ja tarvikkeiden lisäksi opettajille suunnatun menetelmäoppaan. Opetussuunnitelmaa tukeva sisältö innostaa lasta leikin, tutkimisen ja oman tekemisen kautta kokeilemaan, oivaltamaan ja onnistumaan.
Muotoilijan aarrearkku jää esiopetuksen käyttöön, joten se on hyödynnettävissä yhä uudelleen lasten muotoilukasvatuksessa. Hankkeelle tehdään verkkosivut, jotka sisältävät lisämateriaalia muotoilusta.
Muotoilijan aarrearkku jaetaan esiopetusryhmiin syksyllä 2012 ja sen ympärille järjestetään useita koulutustilaisuuksia. Muotoilijan aarrearkun toteuttavat Helsingin, Espoon, Vantaan, Lahden ja Kauniaisten kaupungit. Muotoilijan aarrearkku on osa World Design Capital Helsinki 2012 -ohjelmaa.
Kuva: Anu Nokua.
Muotoilijan aarrearkku WDC Helsinki 2012 -sivuillaVantaan kaupunki – Lasten ja nuorten kulttuuriAnnantaloKauniainen – KulttuuripalvelutLahden kaupunki – Liikunta- ja kulttuuripalvelutEspoo - Lasten ja nuorten kulttuuri
Reeli Karimäki Lastenkulttuurin päällikkö p. 040 524 1403 etunimi.sukunimi@vantaa.fi