Varhaiskasvatuksen palvelualue

Varhaiskasvatus huolehtii suomenkielisen varhaiskasvatuksen, esiopetuksen ja lasten päivähoidon, 6-vuotiaille annettavan valmistavan opetuksen sekä kotihoidon ja yksityisen hoidon tuen ja järjestämisestä ja kehittämisestä. Palvelualuetta johtaa varhaiskasvatuksen johtaja Mikko Mäkelä.

Yhteystiedot

Postiosoite:
PL 1500
01030 Vantaan kaupunki

Varhaiskasvatuksen johto ja kehittämispalvelut

Varhaiskasvatuksen johtaja Mikko Mäkelä
Johdon assistentti Anni Vihavainen, p. 050 312 1779

Varhaiskasvatuspäälliköt

Kaakkoisen alueen varhaiskasvatuspalvelut

Alueet: Kuninkaanmäki, Sotunki, Ojanko, Itä-Hakkila, Hakunila, Hakkila, Vaarala, Rajakylä, Länsimäki, Kuninkaala, Jokiniemi, Tikkurila, Hiekkaharju, Simonkylä ja Ruskeasanta

Varhaiskasvatuspäällikkö
Sari Utriainen p. 040 8322731
etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Keskisen alueen varhaiskasvatuspalvelut ja ruotsinkielinen varhaiskasvatus

Alueet: Lentokenttä, Veromies, Pakkala, Ylästö, Tammisto, Helsingin pitäjän kirkonkylä, Koivuhaka, Viertola, Ylästö, Viinikkala, Vantaanlaakso ja Martinlaakso

Varhaiskaasvatuspäällikkö
Lena Karlsson p. 040 5528929
etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Pohjoisen alueen varhaiskasvatuspalvelut

Alueet: Vallinoja, Vierumäki, Korso, Leppäkorpi, Jokivarsi, Nikinmäki, Mikkola, Päiväkumpu, Havukoski, Koivukylä, Ilola, Asola, Rekola, Matari, Metsola,

Varhaiskasvatuspäällikkö
Mikael Kokljuschkin p. 0405637895
etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Läntisen alueen varhaiskasvatuspalvelut

Alueet: Riipilä, Kiila, Lapinkylä, Piispankylä, Myllymäki, Petikko, Askisto, Varisto, Vapaala, Myyrmäki, Kaivoksela, Hämevaara, Linnainen, Hämeenkylä, Keimola, Kivistö, Seutula, Luhtaanmäkii, Vestra

Varhaiskasvatuspäällikkö
Sanna Korpisalo, p. 040 5084819
etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Yksityinen varhaiskasvatus

Varhaiskasvatuspäällikkö
Kati Timo, p. 040 577 2018
etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Varhaiskasvatuspäälliköiden palvelusihteeri, Niina Siponen
niina.siponen@vantaa.fi, p. 043 8270949

Varhaiskasvatuksen kehittämispalvelut

Kehittämispäällikkö Katjamaria Halme
katjamaria.halme@vantaa.fi, p.043 825 8522

Suunnittelija Merja Asikainen
merja.asikainen@vantaa.fi, p.040 513 8604

Controller-asiantuntija Sari Ekholm, (varhaiskasvatuksen tilastot)
sari.ekholm@vantaa.fi, p.040 506 5613

Varhaiskasvatuksen asiantuntija Tiina-Liisa Åkerfelt, (esiopetus, opetussuunnitelmatyö)
tiina-liisa.akerfelt@vantaa.fi, p.040 586 4893

Varhaiskasvatuksen asiantuntija. Elli Kiisto (osaamisen kehittäminen, oppilaitosyhteistyö)
elli.kiisto@vantaa.fi, p. 040 708 5430

Varhaiskasvatuksen asiantuntija Kati Kaplin-Sainio (kehityksen ja oppimisen tuki sekä kieli- ja kulttuuritietoinen varhaiskasvatus)
kati.kaplin-sainio@vantaa.fi, p. 050 314 6371

Varhaiskasvatuksen projektisuunnittelija Marika Latva-Kyyny (Kokeellinen oppimisympäristö goes metsä -hanke)
marika.latva-kyyny@vantaa.fi, p. 050 312 1813

Varhaiskasvatuksen projektiasiantuntija Katri Hiekkala (Lukemisen kulttuurin ja lukutaidon edistäminen)
katri.hiekkala@vantaa.fi

Varhaiskasvatuksen asiantuntija Eva-Lotta Skogberg, (ruotsinkielinen varhaiskasvatus, yksityinen varhaiskasvatus)
evalotta.skogberg@vantaa.fi, p.040 182 4080

Varhaiskasvatuksen projektiasiantuntija, Virve Huusko (Digisti pedan dokumentointia -kehittämishanke)
virve.huusko@vantaa.fi

Varhaiskasvatuksen projektiasiantuntija, Hanna Tuominen (Oppimisen tuki ja inklusiivinen toimintakulttuuri)
hanna.tuominen1@vantaa.fi, p. 050 312 1661

Varhaiskasvatuksen projektiasiantuntija, Sanna Hovi (Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilu)
sanna.hovi@vantaa.fi, p. 040 525 1846

Kasvatuksen ja oppimisen toimialan yhteiset palvelut

Pedagoginen tvt-asiantuntija Heli Hemilä (tieto- ja viestintäteknologian pedagoginen käyttö)
heli.hemila@vantaa.fi

Varhaiskasvatuksen johtajan johdon assistentti Anni Vihavainen
anni.vihavainen@vantaa.fi p. 050 312 1779

Ajankohtaista