Opetuslautakunta

Lautakunnan tehtävänä on kehittää ja koordinoida kasvatus- ja opetustoimialaa. Tähän kuuluu varhaiskasvatus, lasten päivähoito, lasten yksityisen hoidon ja kotihoidon tuki, perusopetus, toisen asteen koulutus ja aikuiskoulutus sekä kirjastopalvelut.

Vähintään yhden opetuslautakunnan jäsenen tai varajäsenen tulee kuulua ruotsinkieliseen kieliryhmään. Tämän lisäksi Vantaalla toimii ruotsinkielinen opetuslautakunnan jaosto.

Opetuslautakunnassa kaupunginhallituksen edustaja on Pentti Puoskari ja varaedustaja Pentti Hakulinen toimikaudella 2017-2019.

Sidonnaisuudet ja yhteystiedot

Jäsenet

puheenjohtaja
Kanerva Sami, kok.

+358 50 332 1341
sami.p.kanerva@vantaa.fi
varapuheenjohtaja
Laakso Päivi, Työsuojelutarkastaja, sd.
Sahakuja 7 B, 01650 Vantaa
+358 44 301 0068
paivi.laakso@vantaa.fi
jäsen
Ahokas Siri, luokanopettaja (KM), lastentarhanopettaja (KK), kok.

+358 50 346 7551
siri.ahokas@vantaa.fi
jäsen
El Issaoui Naima, sd.


naima.elissaoui@vantaa.fi
jäsen
Harviainen Tuomas, professori, vihr.

+358 40 865 7229
tuomas.harviainen@vantaa.fi
jäsen
Josefsson Helen, kok.

+358 50 345 9880
helen.josefsson@vantaa.fi
jäsen
Lundell Kai-Ari, Luokanopettaja, ps.
Uurrekuja 11 b 3, 01650 Vantaa
+358 456 356 278
kai-ari.lundell@vantaa.fi
jäsen
Luukkonen Hanna , kesk.


hanna.luukkonen@vantaa.fi
jäsen
Pispala Nina, vas.

+358 400 015 242
nina.pispala@vantaa.fi
jäsen
Rehnström Kristian, r.

+358 50 453 4271
kristian.rehnstrom@vantaa.fi
jäsen
Rämö Eve, Sosiaaliohjaaja, vihr.


eve.ramo@vantaa.fi
jäsen
Sainio Jari, tonttiasiamies, sd.
Terhitie 20 A1, 01350 VANTAA
+358 400 419 676
jari.sainio@vantaa.fi
jäsen
Sodhi Ranbir, yrittaja, sd.
Päivänkakkarantie 16, 01300 Vantaa
+358 50 559 3639
ranbir.sodhi@vantaa.fi

Varajäsenet

varajäsen
Atiye Minna, psykologi, opettaja, vihr.

+358 41 437 5118
minna.atiye@vantaa.fi
varajäsen
Haapalainen Tuija, sd.

+358 40 530 2959
tuija.haapalainen@vantaa.fi
varajäsen
Kallionpää Petri, kok.


petri.kallionpaa@vantaa.fi
varajäsen
Karpin Tiia, Lehtori, FM, kok.


tiia.karpin@vantaa.fi
varajäsen
Kiviaho Jani, r.


jani.kiviaho@vantaa.fi
varajäsen
Kivimäki Kaarlo, vas.

+358 50 404 5879
kaarlo.kivimaki@vantaa.fi
varajäsen
Kähärä Kaarlo, sd.


kaarlo.kahara@vantaa.fi
varajäsen
Laitinen Hanna-Leena, vihr.


hanna-leena.laitinen@vantaa.fi
varajäsen
Lihavainen Antti, ps.


antti.lihavainen@vantaa.fi
varajäsen
Sakara Terhi, kok.


terhi.sakara@vantaa.fi
varajäsen
Salminen Helvi, sd.


helvi.salminen@vantaa.fi
varajäsen
Viksten Tony, sd.


tony.viksten@vantaa.fi
varajäsen
Ylimaa Markus, kesk.


markus.ylimaa@vantaa.fi

Ajankohtaista

Instagram

Twitter