Opetuslautakunta

Lautakunnan tehtävänä on kehittää ja koordinoida kasvatus- ja opetustoimialaa. Tähän kuuluu varhaiskasvatus, lasten päivähoito, lasten yksityisen hoidon ja kotihoidon tuki, perusopetus, toisen asteen koulutus ja aikuiskoulutus sekä kirjastopalvelut.

Vähintään yhden opetuslautakunnan jäsenen tai varajäsenen tulee kuulua ruotsinkieliseen kielityhmään. Tämän lisäksi Vantaalla toimii ruotsinkielinen opetuslautakunnan jaosto.

puheenjohtaja
Leppänen Janne Tapio Mikael, turvallisuusasiantuntija, kok.
Lähettilääntie 1 B23, 01520 VANTAA
044 9901000
Janne.Leppanen@vantaa.fi
varapuheenjohtaja
Sainio Jari Matti, sd.
Terhitie 20 a A1, 01350 Vantaa
+358 400 419 676
jari.sainio@vantaa.fi
jäsen
Airaksinen Seppo Juhani, sd.

050 5723805
Seppo.Airaksinen@vantaa.fi
jäsen
Haga Carita Louise, Dipl.ekon., r.
Vantaa
+358 400 596 598
Carita.Haga@vantaa.fi
jäsen
Haverinen Soili Kaarina, kd.

050 3561165
Soili.Haverinen@vantaa.fi
jäsen
Jääskeläinen Jari Tapani, pääluottamusmies, vas.
01420 Vantaa
040 8644344
Jari.Jaaskelainen@vantaa.fi
jäsen
Koivuniemi Jarkko Juhani, kok.

050 5675379
Jarkko.Koivuniemi@vantaa.fi
jäsen
Kortesalmi Mia Marilla, Lehtori, kok.

040 6526141
Marilla.Kortesalmi@vantaa.fi
jäsen
Multala Sari, Kansanedustaja, kok.

+358 40 531 7104
Sari.Multala@vantaa.fi
jäsen
Naumanen Jaakko Markku Tapio, Lasiterassi suunnittelija/myyjä, ps.
Kirvisenkuja 1 A 12, 01450 Vantaa
041 5115888
Markku.Naumanen@vantaa.fi
jäsen
Norrena Vaula Helinä, tutkija, pienyrittäjä, vihr.
Vuohirinne 20, 01480 Vantaa
041 5105636
Vaula.Norrena@vantaa.fi
jäsen
Nummelin Georg Otto Ensio, ps.

040 5032995
Georg.Nummelin@vantaa.fi
jäsen
Rämö Eve Marjukka, vihr.


eve.ramo@vantaa.fi
jäsen
Sajaniemi Ulla Marjukka, FM, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja, ps.
Maarinkunnaantie 13 b 13, 01370 Vantaa

Ulla.Sajaniemi@vantaa.fi
jäsen
Salminen Helvi Kyllikki, Tietoturvapäällikkö, sd.
Sarastuspolku 5 B 10, 01670 Vantaa

Helvi.Salminen@vantaa.fi
jäsen
Sodhi Ranbir, Yrittäjä, sd.

050 5593639
Ranbir.Sodhi@vantaa.fi
jäsen
Suvensalmi Kirsi Helena, sd.

040 5165898
Kirsi.Suvensalmi@vantaa.fi
varajäsen
Ahokas Jari Juhani, Järjestelmäasiantuntija, kok.
Ismontie 1 B, 01420 Vantaa
050 5670200
Jari.Ahokas@vantaa.fi
varajäsen
Friberg-välimäki Monica Astrid, sd.

040 5598230
Monica.Friberg-Valimaki@vantaa.fi
varajäsen
Halonen Raija Hannele, sd.

050 3960210
Hannele.Halonen@vantaa.fi
varajäsen
Herranen Päivi Birgitta, kok.


Birgitta.Herranen@vantaa.fi
varajäsen
Holappa Reino Juhani, ps.


Reino.Holappa@vantaa.fi
varajäsen
Kähärä Kaarlo Petteri, sd.

045 2650707
Kaarlo.Kahara@vantaa.fi
varajäsen
Laakso Sari Johanna, Varhaisiän musiikinopettaja, vihr.

+358 50 532 2134
Sari.J.Laakso@vantaa.fi
varajäsen
Liimatainen Reijo, sd.

050 5004762
Reijo.Liimatainen@vantaa.fi
varajäsen
Martikainen Runa Benita Emilia, Hälsovårdare, r.
Sillbölevägen 19, 01740 Vanda
040 8659604
runa.martikainen@vantaa.fi
varajäsen
Nylund Rebekka Ritva Raakel, kok.


Rebekka.Nylund@vantaa.fi
varajäsen
Nyyssönen Timo Antero, valtiotieteiden masteri, kok.

050 3389359
Timo.Nyyssonen@vantaa.fi
varajäsen
Ruokonen Inkeri


Inkeri.Ruokonen@vantaa.fi
varajäsen
Salin Tomi, ps.

+358 50 596 3264
tomi.salin@vantaa.fi
varajäsen
Saunamäki Arja Sirpa Hannele, vas.

040 7492520
Arja.Saunamaki@vantaa.fi
varajäsen
Tuhkanen Carolina, kd.

044 5448644
Carolina.Tuhkanen@vantaa.fi
varajäsen
Turkka Ahti Seppo Tapio, Koulutusjohtaja, sd.
Raatetie 19 B, 01350 Vantaa
050 9183888
Seppo.Turkka@vantaa.fi
varajäsen
Vilenius Pirjo, ps.


pirjo.vilenius@vantaa.fi