Opetuslautakunta

Lautakunnan tehtävänä on kehittää ja koordinoida kasvatus- ja opetustoimialaa. Tähän kuuluu varhaiskasvatus, lasten päivähoito, lasten yksityisen hoidon ja kotihoidon tuki, perusopetus, toisen asteen koulutus ja aikuiskoulutus sekä kirjastopalvelut.

Vähintään yhden opetuslautakunnan jäsenen tai varajäsenen tulee kuulua ruotsinkieliseen kielityhmään. Tämän lisäksi Vantaalla toimii ruotsinkielinen opetuslautakunnan jaosto.

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

Kanerva Sami, puheenjohtaja

Kallionpää Petri

Kaukola Ulla, varapuheenjohtaja

Haapalainen Tuija

Ahokas Siri

Karpin Tiia

Aura Anssi

Atiye Minna

Issaou Naima

Salminen Helvi

Josefsson Helen

Sakara Terhi

Lundell Kai-Ari

Lihavainen Antti

Luukkonen Hanna

Ylimaa Markus

Pispala Nina

Kivimäki Kaarlo

Rehnström Kristian

Kiviaho Jani

Rämö Eve

Laitinen Hanna-Leena

Sainio Jari

Kähärä Kaarlo

Sodhi Ranbir

Viksten Tony

Opetuslautakunnassa kaupunginhallituksen edustaja on Pentti Puoskari ja varaedustaja Pentti Hakulinen toimikaudella 2017-2019.

Sidonnaisuudet ja yhteystiedot

puheenjohtaja
Kanerva Sami, TkT, kok.
Pukkimäki 13, 01690 Vantaa
+358 50 332 1341
sami.p.kanerva@vantaa.fi
varapuheenjohtaja
Kaukola Ulla, kaupunginvaltuutettu, SDP:n valtuustoryhmän 1. vpj, sd.

+358 41 503 5175
ulla.kaukola@vantaa.fi
jäsen
Ahokas Siri, luokanopettaja (KM), lastentarhanopettaja (KK), kok.

+358 50 346 7551
siri.ahokas@vantaa.fi
jäsen
Aura Anssi, Kaupunginvaltuutettu, valtuustoryhmän puheenjohtaj, vihr.
Safiirikuja 7 A 13, 01700 Vantaa

anssi.aura@vantaa.fi
jäsen
El Issaoui Naima, sd.


naima.elissaoui@vantaa.fi
jäsen
Josefsson Helen, kok.

+358 50 345 9880
helen.josefsson@vantaa.fi
jäsen
Lundell Kai-Ari, ps.

+358 456 356 278
kai-ari.lundell@vantaa.fi
jäsen
Luukkonen Hanna , kesk.


hanna.luukkonen@vantaa.fi
jäsen
Pispala Nina, vas.

+358 400 015 242
nina.pispala@vantaa.fi
jäsen
Rehnström Kristian, r.

+358 50 453 4271
kristian.rehnstrom@vantaa.fi
jäsen
Rämö Eve, Sosiaaliohjaaja, vihr.


eve.ramo@vantaa.fi
jäsen
Sainio Jari, tonttiasiamies, sd.
Terhitie 20 A1, 01350 VANTAA
+358 400 419 676
jari.sainio@vantaa.fi
jäsen
Sodhi Ranbir, yrittaja, sd.
Päivänkakkarantie 16, 01300 Vantaa
+358 50 559 3639
ranbir.sodhi@vantaa.fi
varajäsen
Atiye Minna, psykologi, opettaja, vihr.

+358 41 437 5118
minna.atiye@vantaa.fi
varajäsen
Haapalainen Tuija, sd.

+358 40 530 2959
tuija.haapalainen@vantaa.fi
varajäsen
Kallionpää Petri, kok.


petri.kallionpaa@vantaa.fi
varajäsen
Karpin Tiia, Lehtori, FM, kok.


tiia.karpin@vantaa.fi
varajäsen
Kiviaho Jani, r.


jani.kiviaho@vantaa.fi
varajäsen
Kivimäki Kaarlo, vas.

+358 50 404 5879
kaarlo.kivimaki@vantaa.fi
varajäsen
Kähärä Kaarlo, sd.


kaarlo.kahara@vantaa.fi
varajäsen
Laitinen Hanna-Leena, vihr.


hanna-leena.laitinen@vantaa.fi
varajäsen
Lihavainen Antti, ps.


antti.lihavainen@vantaa.fi
varajäsen
Sakara Terhi, kok.


terhi.sakara@vantaa.fi
varajäsen
Salminen Helvi, sd.


helvi.salminen@vantaa.fi
varajäsen
Viksten Tony, sd.


tony.viksten@vantaa.fi
varajäsen
Ylimaa Markus, kesk.


markus.ylimaa@vantaa.fi

Ajankohtaista

Twitter