Ympäristölautakunta

Ympäristölautakunta toimii ympäristönsuojeluviranomaisena sekä useassa tapauksessa lupa- ja valvontaviranomaisena, esimerkkinä näistä kuluttajaturvallisuus ja elintarvikevalvonta. Lautakunnan ohella toimi rakennuslupajaosto, joka vastaa rakennusvalvonnasta. Myös eläintensuojelu ja eläinlääkärihuollon järjestäminen kuuluu ympäristölautakunnan toimialaan.

puheenjohtaja
Weckman Raimo Markku Juhani, ylikonstaapeli evp, kok.
Minttutie 24 C, 01300 Vantaa
+358 400 703 904
markku.weckman@vantaa.fi
varapuheenjohtaja
Mölsä Jukka Tapani, sd.
Angervotie 13 c as 2, 01390 Vantaa
+358 50 555 8394
jukka.molsa@vantaa.fi
jäsen
Bäckström Arto Juhani, vas.

040 5242402
Arto.Backstrom@vantaa.fi
jäsen
Halonen Jukka Aarne, sd.

050 3376268
Jukka.Halonen@vantaa.fi
jäsen
Haukka Sami Ramoncito, ps.

040 5300002
Sami.Haukka@vantaa.fi
jäsen
Herranen Päivi Birgitta, kok.


Birgitta.Herranen@vantaa.fi
jäsen
Kuula Markku, Professori, kok.

050 5218800
Markku.Kuula@vantaa.fi
jäsen
Parkkima Marja Elisabeth, ps.

040 5465510
Marja.Parkkima@vantaa.fi
jäsen
Patshijew Ann-mari, Toimitusjohtaja, kok.

040 5893934
Ann-Mari.Patshijew@vantaa.fi
jäsen
Pääsukene Suvi Päivikki, sd.

050 3374043
Suve.Paasukene@vantaa.fi
jäsen
Salasto Riitta Lena, Rahoitusasiantuntija (EU asiat), sd.
Kuninkaanmäentie 30 B , 01260 Vantaa
040 8465453
Riitta.Salasto@vantaa.fi
jäsen
Silventoinen Pekka Juhani, Design Engineer, kd.
01520 Vantaa
050 5058765
Pekka.Silventoinen@vantaa.fi
jäsen
Sjöholm Johanna


johanna.sjoholm@vantaa.fi
jäsen
Valtanen Hanna-maria, Valtiotieteiden maisteri, vihr.

050 5681960
Hanna.Valtanen@vantaa.fi
varajäsen
Ahera Kirsti Sylvia, kok.

+358 400 435 799
kirsti.ahera@vantaa.fi
varajäsen
Edelmann Jan Ilari, kok.

050 5455121
Jan.Edelmann@vantaa.fi
varajäsen
Kasvinen Maria Johanna, sd.

+358 40 937 0258
Maria.Kasvinen@vantaa.fi
varajäsen
Kaukonen Pekka, kok.

0400 729755
Pekka.Kaukonen@vantaa.fi
varajäsen
Kärkkäinen Hannu Antero, Vastaava ohjaaja, RTC. Päihdetyöntekijä, ps.
Slkikuja 8 a, 01600 Vantaa
040 5413955
Hannu.Karkkainen@vantaa.fi
varajäsen
Länsiharju Ulla Marjatta, ps.

050 3461737
Ulla.Lansiharju@vantaa.fi
varajäsen
Merelä Mikko, sd.

+358 400 468 255
Mikko.Merela@vantaa.fi
varajäsen
Nylén Tiina


tiina.nylen@vantaa.fi
varajäsen
Pentikäinen Jorma Tapani, kesk.

045 1321937
Jorma.Pentikainen@vantaa.fi
varajäsen
Pokki Väinö Eero Aksel, sd.

044 5712269
Vaino.Pokki@vantaa.fi
varajäsen
Puusa-ruohonen Sointu Hannele, kok.

0400 416726
Hannele.Puusa-Ruohonen@vantaa.fi
varajäsen
Sillanmäki Soile Anne Kristina, sd.

040 7337121
Soile.Sillanmaki@vantaa.fi
varajäsen
Tilander Liisa Marjatta, vas.
Paimenenkatu 19 A 25, 01360 Vantaa
+358 50 535 8481
Liisa.Tilander@vantaa.fi
varajäsen
Tuohimaa Pirjo


pirjo.tuohimaa@vantaa.fi