Ympäristölautakunta

Toimikausi 2017-2021

Ympäristölautakunta toimii ympäristönsuojeluviranomaisena sekä useassa tapauksessa lupa- ja valvontaviranomaisena, esimerkkinä näistä kuluttajaturvallisuus ja elintarvikevalvonta. Lautakunnan ohella toimi rakennuslupajaosto, joka vastaa rakennusvalvonnasta. Myös eläintensuojelu ja eläinlääkärihuollon järjestäminen kuuluu ympäristölautakunnan toimialaan.

Jäsen

Henkilökohtainen varajäsen

KOK Markku Weckman

KOK Antti Ellonen

KOK Jan Edelmann

KOK Matti Lepistö

KOK Susanna Ruotsalainen

KOK Hannele Puusa-Ruohonen

KOK Merja-Liisa Vasarainen

KOK Anneli Karhunen

SDP Kimmo Kiljunen

SDP Joni Hilden

SDP Sonja Pääsukene

SDP Taru Pääkkönen

SDP Riitta Salasto

SDP Marjo Kalliokanerva

SDP Jukka Mölsä, varapuheenjohtaja

SDP Jouko Suvensalmi

Vihr Maija Rautavaara, puheenjohtaja

Vihr Tiina Nylén

vihr Ismo Tuormaa

Vihr Antti Annala

PS Eija Liinakoski

PS Marja Parkkima

KD Marja-Vuokko Mäkinen

KD Juho Joensuu

Vas Antero Eerola

Vas Liisa Tilander

Sidonnaisuudet ja yhteystiedot

puheenjohtaja
Rautavaara-Hämäläinen Maija, vihr.


maija.rautavaara-hamalainen@vantaa.fi
varapuheenjohtaja
Mölsä Jukka, sd.

+358 50 555 8394
jukka.molsa@vantaa.fi
jäsen
Edelmann Jan, kok.

+358 50 545 5121
jan.edelmann@vantaa.fi
jäsen
Eerola Antero, vas.

+358 40 323 0176
antero.eerola@vantaa.fi
jäsen
Kiljunen Kimmo, sd.

+358 40 193 6882
kimmo.kiljunen@vantaa.fi
jäsen
Liinakoski Eija, ps.

+358 50 341 1416
eija.liinakoski@vantaa.fi
jäsen
Mäkinen Marja-Vuokko, kd.


marja-vuokko.makinen@vantaa.fi
jäsen
Pääsukene Sonja, sd.


sonja.paasukene@vantaa.fi
jäsen
Ruotsalainen Susanna, kok.

+358 40 583 7012
susanna.ruotsalainen@vantaa.fi
jäsen
Salasto Riitta, sd.


riitta.salasto@vantaa.fi
jäsen
Tuormaa Ismo, vihr.


ismo.tuormaa@vantaa.fi
jäsen
Vasarainen Merja-Liisa, kok.


merja-liisa.vasarainen@vantaa.fi
jäsen
Weckman Markku, kok.

+358 400 703 904
markku.weckman@vantaa.fi
varajäsen
Annala Antti, vihr.


antti.annala@vantaa.fi
varajäsen
Ellonen Antti, kok.


antti.ellonen@vantaa.fi
varajäsen
Hilden Joni, sd.


joni.hilden@vantaa.fi
varajäsen
Joensuu Juho, kd.


juho.joensuu@vantaa.fi
varajäsen
Kalliokanerva Marjo, sd.


marjo.kalliokanerva@vantaa.fi
varajäsen
Karhunen Anneli, kok.


anneli.karhunen@vantaa.fi
varajäsen
Lepistö Matti, kok.

+358 40 865 6729
matti.lepisto@vantaa.fi
varajäsen
Nylén Tiina, vihr.


tiina.nylen@vantaa.fi
varajäsen
Parkkima Marja, ps.


marja.parkkima@vantaa.fi
varajäsen
Puusa-Ruohonen Hannele, kok.


hannele.puusa-ruohonen@vantaa.fi
varajäsen
Pääkkönen Taru, sd.


taru.paakkonen@vantaa.fi
varajäsen
Suvensalmi Jouko, sd.


jouko.suvensalmi@vantaa.fi
varajäsen
Tilander Liisa, vas.


liisa.tilander@vantaa.fi

Ajankohtaista

Twitter