Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunta

Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan tehtävinä ovat esimerkiksi esitysten tekeminen maahanmuuttajia ja vähemmistöjä koskevien asioiden kehittämiseksi sekä maahanmuuttajia ja heitä edustavien järjestöjen ja ryhmien kuuleminen. Neuvottelukunnassa on jäseninä luottamushenkilöitä, asiantuntijoita ja virkamiehiä. Sen esittelijänä toimii monikulttuurisuusasiain päällikkö.

Varsinainen jäsen (suluissa varajäsen)

Sodhi Ranbir, sd., puheenjohtaja (Abdullah Masud)
Päivänkakkarantie 16, 01300 Vantaa
050 559 3639
ranbir.sodhi@live.fi

Osmani Harun, kok., varapuheenjohtaja (Yüzlü Murat)
Akatemiantie 21 C, 01380 Vantaa
040 484 3998
harun.osmani@gmail.com

Guday Tewodros, vihr. (Essak Batulo)
Koivukyläntie 4 F, 01300 Vantaa
050 312 1814
tewodrosguday@gmail.com

Tuomela Tiina, kd. (Kontoniemi Ismo)
050 540 8441
tiina.tuomela@vantaa.fi

Laakso Sari, vihr. (Sjöholm Johanna)
Kivikirveenkuja 3, C 46, 01600 Vantaa
050 532 2134
sari.j.laakso@vantaa.fi

Faraj Mohamad, vas. (Nguyen Chau)
Jönsaksenkuja 4 A 12, 01600 Vantaa
050 408 9131
mohamad.faraj@welho.com

Aly Sirpa, sd. (El Issaoui Naima)
Kivivuorenkuja 2 I 83, 01620 Vantaa
050 5720248
sirpa.aly@sodexo.com

Käkelä Mila, ps. (Miettinen Liisa)
0400 853 385
mekakela@gmail.com

Liimatainen Reijo, sd. (Nieminen Miikku)
Rajarinne 3 G as. 1, 01230 Vantaa
050 5004762
reijo.liimatainen@evl.fi

Luttinen Pauli Artturi, ps. (Kakko Teijo)
Laajametsänkuja 6 F 84,01620 Vantaa
050 350 0284
luttinen.paulia@gmail.com

Mononen Kiounneia, kok. (Chen Jenni)
Lummetie 8 A 18
041 5393942
kiounneia.mononen@gmail.com

Teija Hakulinen (Karhunen Anneli)
Pirttitie 1, 01680 Vantaa
040 586 3354
teija.hakulinen@luukku.com

Nillukka Pasi-Marcus, rkp. (Said Arshe)
Malminiitynpolku 3 A 15, 01530 Vantaa
046 9012826
pasi-marcus@hotmail.com

Salminen Helvi, sd. (Uitto Seija)
09 392 2515
helvi.salminen@saunalahti.fi

Varajäsenet:

Abdullah Masud
Koetilankatu 6 B 8, 01520 Vantaa
040 589 3428
masud.abdullah.lh@vantaa.fi

Yüzlü Murat
045 132 3009
murat.yuzlu@gmail.com

Essak Batulo
Harmotie 6 A 6, 01200 Vantaa
0400 671 288
batulo@gmail.com

Kontoniemi Ismo
Päivättärentie 2, 01420 Vantaa
040 751 2615
ismo.kontoniemi@vantaa.fi

Sjöholm Johanna
Tilustie 1, 01230 Vantaa
044 367 9245
johanna.sjoholm@vantaa.fi

Nguyen Chau
Evästie 5 D 34, 01360 Vantaa
044 235 1926
chau.nguyen@vantaa.fi

El Issaoui Naima

Miettinen Liisa
Punamultapolku 1 A 13, 01600 Vantaa
050 365 4049
liisamarja@suomi24.fi

Nieminen Miikku
050 522 0151
miikku.nieminen@elisanet.fi

Kakko Teijo
Kaviokuja 6 A 2, 01200
050 563 4390
teijo.kakko@gmail.com

Chen Jenni
Maitorpankuja 2 D 10, 01700 Vantaa
050 512 6568
karhunen.anneli@kolumbus.fi

Said Arshe
041 523 1577
arshe.said@aalto.fi

Uitto Seija
Maalinauhantie 14 F 89, 01280 Vantaa
seija.uitto@jippii.fi

Pysyvä asiantuntija:

Kohvakka Sanna, johtava sosiaalityöntekijä, maahanmuuttajapalvelut, 040 5053309, sanna.kohvakka@vantaa.fi)

Toimialojen edustajat ja varaedustajat (suluissa): etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Sosiaali- ja terveystoimi: Linderborg Hilkka, 050 3122044 (van Dijken Marjo, 040 7551842)

Sivistystoimi: Repo Marja, 040 7382133 (Tossavainen Ari, 040 7551842)

Maankäytön ja ympäristön toimiala: Rajala Johanna, 050 3028975

Ulkopuoliset asiantuntijaedustajat ja varaedustajat:

Itä-Uudenmaan poliisi: Ojala Jarmo, jarmo.ojala@poliisi.fi

Uudenmaan TE-toimisto: Tiainen Harri. harri.tiainen@te-toimisto.fi
(Nina Karlström, nina.karlstrom@te-toimisto.fi))

Vantaan yrittäjät: Hurmola Jussi, info@kuninkaankaarre.com
(Mänttäri Esa, esa.manttari@vantaanyrittajat.fi)

Helsingin seudun kauppakamari: Tulensalo Ari, ari.tulensalo@chamber.fi

Vantaan Uusyrityskeskus: Korhonen Marketta, marketta.korhonen@yritysvantaa.fi

Esittelijä: monikulttuurisuusasiain päällikkö Lautiola Hannele, 040 865 9627 hannele.lautiola@vantaa.fi

Sihteeri: monikulttuurisuusasiain suunnittelija Anttila Anu, 050 314 5600
anu.anttila@vantaa.fi

Asukaspalveluiden apulaiskaupunginjohtajalla on läsnäolo-oikeus kokouksissa
Jaakko Niinistö, 09 839 34144, jaakko.niinisto@vantaa.fi

Ajankohtaista

Twitter