Toimintakeskukset

Jokainen toimintakeskuksessa työskentelevä kehitysvammainen henkilö kuuluu omaan pienryhmäänsä, jossa on omat ohjaajansa. Ryhmiä muodostaessa otetaan huomioon kunkin kehitysvammaisen toimintakyky, toimintatarpeet ja kiinnostuksen kohteet - unohtamatta sosiaalista vuorovaikutusta.

Ryhmien ohjaajat laativat yhdessä ryhmäläisen kanssa tarkoituksenmukaisen päiväohjelman, joka tähtää kullekin henkilölle laadittujen tavoitteiden toteutumiseen. Yksilölliset tavoitteet, joita tarkistetaan tarpeen mukaan, ovat koko talon henkilökunnan tiedossa ja jokainen sitoutuu niiden toteuttamiseen.

Myyrmäen toimintakeskus

Solkikuja 8 B, 01600 Vantaa
toimintakeskus.myyrmaki@vantaa.fi

Esimies Tarja Oikarinen
p. 050 314 5103
tarja.h.oikarinen@vantaa.fi

Vihreä ryhmä
p. 050 314 5381
Iina Niemi, iina.niemi@vantaa.fi
Rauni Juvakka, rauni.juvakka@vantaa

Keltainen ryhmä
p. 050 314 5380
Marika Blomqvist, marika.blomqvist@vantaa.fi
Kati Korpilo, kati.korpilo@vantaa.fi

Punainen ryhmä
p. 050 302 5339
Kati Kinnunen, susanna.runeberg-kinnunen@vantaa.fi
Anne Nurmikanta, anne.nurmikanta@vantaa.fi

Sininen ryhmä
p. 050 302 5292
p. 050 303 4425
Minttu Partanen, heidi.partanen@vantaa.fi
Mirja Mulari, mirja.mulari@vantaa.fi

Violetti ryhmä
p. 050 433 1662
Metsätähden hoitajat

Keittiö ja siivous
p. 050 303 4992
Helena Thesslund, helena.thesslund@vantaa.fi
Pirjo Ojala, pirjo.ojala@vantaa.fi

Käenkukan toimintayksikkö

Husbackankuja 1, 01610 Vantaa
p. 043 825 7440
Merja Nummi-korkiala, merja.nummi-korkiala@vantaa.fi
Rebecca Ahava, rebecca.ahava@vantaa.fi

Ruukkukujan toimintayksikkö

Ruukkukuja 5, 01600 Vantaa

Esimies Tarja Oikarinen, p. 050 314 5103
tarja.h.oikarinen(at)vantaa.fi

p. 050 312 2084
p. 050 314 5597
Marika Luoto-Junttonen, marika.luoto-junttonen(at)vantaa.fi
Maili Sorvali, maili.sorvali(at)vantaa.fi

Paimenentien toimintakeskus

Paimenentien toimintakeskus on väistötiloissa muissa Vantaan kaupungin vammaispalveluiden työ- ja päivätoiminnan yksiköissä 29.5.2017 alkaen. Väistö kestää loppuvuoteen 2017. Lisätietoja Toni Kinnunen p. 040 5340611.

paimenentie.toimintakeskus(at)vantaa.fi

Ohjaajat:
Malminiityn ryhmä p. 040 705 3727
Myyrmäen ryhmä p. 043 826 8313
Tavitien ryhmä p. 043 826 8314

Esimies
Toni Kinnunen, p. 040 534 0611
toni.kinnunen(at)vantaa.fi

Malminiityn toimintakeskus

Uusiniityntie 3 (1. krs), 01350 Vantaa
malminiitty.toimintakeskus(at)vantaa.fi

Esimies
Heli Ashaq, p. 050 312 4510
heli.ashaq(at)vantaa.fi

Ohjaajat:
p. 050 303 4943
p. 050 303 4958
p. 040 573 4550

Kädentaitopaja Kapussi

Kädentaitopaja Kapussi
Väinö Tannerintie 3
01510 Vantaa
Esimies Heli Ashaq p. 050 3124510
heli.ashaq(at)vantaa.fi

Ohjaajat
Päivi Kinnunen, Susanna Savolainen, Toni Talvivaara (Sanna Niskasen äitiysloman sijainen)
p. 050 314 5712
etunimi.sukunimi(at)vantaa.fi

Lue lisää Kapussista

Tavitien toimintayksikkö

Vantaan kaupungin vammaispalveluiden Tavitien toimintayksikkö tarjoaa työllistymistä tukevaa työtoimintaa Vantaan Korsossa. Palvelu on tarkoitettu henkilöille, joilla vamman tai muun vastaavan syyn johdosta on tarvetta työelämään valmennukselle ja kuntoutukselliselle työtoiminnalle. Yksikössämme työskentelee noin 60-70 osatyökykyistä henkilöä. Työtoiminnassamme työntekijän taidot kartoitetaan ja samalla hänellä on mahdollisuus kehittää ja ylläpitää omia työtaitojaan.
Teemme eri yrityksille pientuotteiden pakkaus-, tarroitus- ja kokoonpanotöitä. Lisäksi teemme myös postitustyötä. Nämä alihankintatyönä tehtävät työt voivat olla joko säännöllisesti tai satunnaisesti suoritettavia eriä. Toimitusajat sovitaan eräkohtaisesti.
Otamme mielellämme vastaan erilaisia työtehtäviä. Lisätietoja asiasta voi tiedustella työyksikkömme ohjaajilta.
Ota rohkeasti yhteyttä ja pyydä tarjous!

Löydät meidät myös Facebookista nimellä: Tavitien toimintayksikkö

Tavitien toimintayksikkö
Os. Tavitie 1 B, 01450 Vantaa (käynti talon oikeasta päädystä)

Ohjaajat:
Heljä p. 050 314 5104
Meeri ja Arto p. 050 3025626
Kirsi p. 050 303 4729

Esimies
Toni Kinnunen p. 040 5340611

tyotoiminta.vammaispalvelut@vantaa.fi (yhteinen)
etunimi.sukunimi@vantaa.fi

Ajankohtaista

Instagram

Twitter