Huoltajalla on lähtökohtaisesti tiedonsaantioikeus alaikäistä lastaan koskevista asioista ja oikeus asioida tämän puolesta sosiaali- ja terveyspalveluissa. Oikeus puolesta-asiointiin perustuu huoltajuuteen. Alaikäisen puolesta ei ole mahdollista asioida valtakirjalla.
Huoltajilla on oikeus päättää lapsen hoidosta ja muista henkilökohtaisista asioista. Huoltajat toimivat alaikäisen lapsensa edustajina ja edunvalvojina sekä ovat vastuussa lapsistaan, kunnes lapset täyttävät 18 vuotta. Automaattinen puolesta-asiointioikeus päättyy, kun lapsi on täysi-ikäinen.
Lue aiheesta lisää Finlexin sivuilta.
Päätöskykyisellä alaikäisellä on oikeus rajata tietojensa näkyvyyttä huoltajilta
Terveydenhuollon tietoja ei luovuteta huoltajille Omakantaan ja Maisaan, mikäli päätöskykyinen alaikäinen on tehnyt tietoja koskevan luovutuskiellon huoltajilleen.
Arvion alaikäisen kyvystä päättää omaa terveydenhuoltoaan koskevista asioista tekee häntä hoitava terveydenhuollon ammattilainen. Arvio päätöskyvystä täytyy tehdä jokaisen vastaanottokäynnin ja hoidettavan asian kohdalla erikseen. Voit lukea alaikäisen oikeuksista lisää Finlexin sivuilta.
Mikäli päätöskykyä ei voida arvioida eli alaikäisen päätöskyky ei tiedossa, tietoja ei luovuteta huoltajille Omakantaan ja Maisaan.
Alaikäisen puolesta asiointi sähköisesti
Väestötietojärjestelmästä löytyvä huoltajuustieto mahdollistaa puolesta-asioinnin sähköisissä palveluissa.
Maisa hyödyntää Suomi.fi-valtuuksia. Kun valtuuksia varmistetaan, sähköinen asiointipalvelu tekee automaattisen kyselyn, jonka vastauksesta selviää, onko asioivalla oikeutta tai valtuutta asioida toisen puolesta. Huoltajuussuhteita voi olla erilaisia. Lisätietoa valtuuksista löydät Suomi.fi-sivustolta.
Huom. huoltajuudesta erotetulla vanhemmalla voi tuomioistuimen päätöksellä olla tiedonsaantioikeus lasta koskevista asioista. Tämä ei kuitenkaan mahdollista puolesta-asiointia sähköisissä asiointipalveluissa, koska tiedonsaantioikeutta ei kirjata väestötietojärjestelmään.
Huoltajat voivat asioida Maisassa kaikkien alle 18-vuotiaiden huollettaviensa puolesta
Yli 10-vuotiaan lapsen tietojen näkyminen Omakannassa huoltajille on mahdollista, jos terveydenhuollon organisaatiossa on tehty tarvittavat muutostyöt potilastietojärjestelmään.
Vantaan kaupungin terveyspalvelujen käyttämään Apotti-järjestelmään on tehty tarvittavat tekniset muutokset, joten 21.5.2022 lähtien tehdyt potilastietomerkinnät ovat huoltajien nähtävillä Omakannassa ja Maisassa, jos päätöskykyiseksi arvioitu alaikäinen on näin sallinut.
Nykyisin huoltajat voivat asioida Maisassa kaikkien alle 18-vuotiaiden huollettaviensa puolesta. Alle 12-vuotiaan puolesta asioidessaan huoltaja näkee Maisassa kaikki osiot ja toiminnot. 12–17-vuotiaan puolesta asioitaessa osa Maisan osioista ja toiminnoista eivät ole käytettävissä. Lisätietoja alaikäisen puolesta asioinnista löydät Maisan UKK-sivuilta.
Katso video, miten voit asioida Maisassa alaikäisen lapsen puolesta: