Hakunilan uimahallin terapia-altaan avaaminen lykkääntyy
Vantaan Hakunilan uimahallin terapia-altaan avaaminen siirtyy alun perin suunnitellusta marraskuun alusta.
Avaamisen viivästyminen johtuu teräsaltaan asennuksen teknisestä vaativuudesta.
Heinäkuussa alkaneessa korjaustyössä terapia-allas muutetaan teräsaltaaksi. Teräsaltaan asentaminen betonirakenteisiin uimahallin ollessa käytössä on osoittautunut suunniteltua vaativammaksi.
Uimahallin terapia-allas ja höyrysaunat ovat remontin aikana poissa käytöstä. Tämänhetkisen tiedon mukaan ne päästään avaamaan yleisölle 16. joulukuuta. Hallin muut tilat ovat normaalisti käytössä myös remontin aikana.
Aiempi laatoitettu terapia-allas valmistui vuonna 2012. Muutostöihin ryhdyttiin altaan betonirakenteissa ilmenneiden ongelmien vuoksi.
”Altaan tekninen toimivuus halutaan tällä varmistaa. Erityisesti terapia-altaissa teräsaltaan elinkaari on pidempi ja huoltaminen helpompaa kuin laatoitetun altaan”, perustelee hallimestari Jaakko Haapala Vantaan liikuntapalveluista.
Työn tilaaja on Vantaan tilakeskus ja allastoimittaja kotimainen Vepe Oy.
Julkaistu: 30.10.2019
(muokattu: )
Takaisin tiedotteisiin