Kesän poikkeukset terveys- ja sosiaalipalveluissa 2019

Terveyspalvelut

Terveysasemat toimivat supistetusti 24.6.–9.8.2019, jolloin terveysasemilla hoidetaan pääsääntöisesti potilaita, joilla on akuutteja sairauksia.

Länsimäen terveysasema on suljettu ajalla 6.5. –11.8. 2019 ja toiminta yhdistetään Hakunilan terveysasemalle.

Myyrmäen terveysaseman Skopiayksikkö on suljettuna 1.7–28.7.2019.

Rajakylän neuvolan toiminta siirretään Hakunilan neuvolaan 17.6.2019-4.8.2019 väliseksi ajaksi. Neuvoloissa hoidetaan ensisijaisesti raskaana olevat ja vauvat (0-12 kk) sekä muut kiireelliset asiakkaat ajalla 17.6. –11.8.2019.

H-klinikan päivystysvastaanotto toimii supistetusti kerran viikossa maanantaisin klo 12.00–14.00 eikä iltavastaanottoa (tiistaisin klo 16-18) H-klinikalla järjestetä ajalla 24.6.-16.8.2019. Korvaavasti vieroitushoitoon voi päästä myös Vinkkari-pisteiden kautta, ja H-klinikan neuvonta- ja ajanvaraus puhelimitse on mahdollista varata tapaamisaika H-klinikalle.

Päihdevieroitusyksikön paikkaluku lasketaan 17:stä viiteentoista paikkaan ajalle 1.7.–31.7.2019.

Myyrmäen apuvälinelainaamo on auki maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 12-15 ja Koivukylän apuvälinelainaamo tiistaisin ja torstaisin klo 12-15 ja perjantaisin klo 8-11 ajalla 6.5.–31.8.2019.

Apotin käyttöönottoon liittyvässä poikkeustilanteessa päätetään sulkea sähköinen ajanvaraus terveysasemien hoitajavastaanotolle. Palvelu on jo ollut suljettuna toukokuun ajaksi. Laajennetaan sulkemisaikaa 11.8.2019 asti. Tämä ei koske mielenterveyshoitajien vastaanottoja.

Päivystysapu auttaa kiireellisissä terveysongelmissa silloin, kun terveysasema on kiinni. Soita ennen päivystyspoliklinikalle hakeutumista maksuttomaan Päivystysapu 116 117 -palvelunumeroon.

Perhepalvelut

Sosiaalinen luototus on suljettuna ajalla 1. – 26.7.2019.

Lastenvalvojatoiminta on suljettuna ajalla 10. - 17.7.2019.

Vanhus- ja vammaispalvelut

Vantaan sairaalan geriatrisen vastaanotto suljettu ajalla 1. - 28.7.2019.

Hakunilan, Myyrmäen ja Simonkylän päivätoimintakeskukset suljettu ajalla 24.6. - 28.7.2019.

Myyrmäen ja Ruukkukujantoimintakeskusten sekä Tavian toimintayksikön, Käenkukan ja Kädentaitopaja Kapussi suljettu ajalla 24.6. - 31.7.2019. Välttämätön päivätoiminta järjestetään 24.6. - 31.7.2019 tarvittaessa Malminiityn toimintakeskuksessa.

Suun terveydenhuolto

Hammashoitoloiden kesäaikana tarjottavia palveluja vähennetään keskitetyn lomakauden vuoksi.

Keski-Vantaan hammashoitolat:

Tikkurilan terveysaseman hammashoitola on avoinna normaalisti koko kesän, pl. hammashoidon iltavastaanotto suljettuna 24.6.-11.8.2019.

Länsimäen terveysaseman hammashoitola on suljettu 19.-28.7.2019.

Lehtikuusen koulun hammashoitola on suljettu 24.6-19.8.2019.

Leinikkitien hammashoitola on avoinna normaalisti.

Simonkylän koulun hammashoitola on suljettu 24.6.-9.8.2019

Tennistien hammashoitola on suljettu 15.7.-11.8.2019.

Tikkurilan lukion hammashoitola on suljettu 22.7.-29.7.2019.

Kartanonkosken koulun hammashoitola on suljettu 18.7.-26.7.2019.

Länsi-Vantaan hammashoitolat:

Myyrmäen terveysaseman hammashoitola on avoinna normaalisti koko kesän.

Kanniston koulun hammashoitola on suljettu 24.6.-29.7.2019.

Katriinan sairaalan hammashoitola on suljettu 1.7.-11.8.2019.

Kivimäen koulun hammashoitola on suljettu 1.7.-28.7.2019.

Martinlaakson koulun hammashoitola on suljettu 1.-28.7.2019.

Pähkinärinteen koulun hammashoitola on suljettu 15.7.-11.8.2019.

Vaskivuoren koulun hammashoitola on suljettu 8.-28.7.2019.

Ylästön koulun hammashoitola on suljettu 24.6.-4.8.2019.

Pohjois-Vantaan hammashoitolat:

Koivukylän terveysaseman hammashoitola palvelee normaalisti koko kesän.

Korson keskustan hammashoitola palvelee normaalisti koko kesän.

Kytöpuiston koulun hammashoitola on suljettu 8.7.-4.8.2019.

Koivukylän koulun hammashoitola on suljettu 1.-23.6 ja 1.-28.7.2019.

Korson koulun hammashoitola on suljettu 15.7.-18.8.2019.

Leppäkorven koulun hammashoitola on suljettu 8.7.-4.8.2019.

Mikkolan koulun hammashoitola on suljettu 8.7.-4.8.2019.

Rekolan koulun hammashoitola on suljettu 20.6.-11.8.2019.

Kiertävä autohammashoitola suljettu 13.5.-18.8.2019.

Julkaistu: 3.6.2019 
(muokattu: )

Ajankohtaista

Instagram @vantaankaupunki

Twitter