Helsinge gymnasiumin ja skolan tutkimukset valmistuneet / Tiedote 4.10.2024

Tags

Tikkurilan suuralue Toimitilat

Helsinge gymnasiumin tiloissa on tehty tutkimuksia kesän aikana, tarkoituksena on ollut selvittää sisäilman laatuun vaikuttavia tekijöitä ja rakenteiden kuntoa.

Suurempia ongelmia tai laajoja vaurioita ei löytynyt näissä tutkimuksissa lukion puolella, mutta hellekausina kuumat tilat voivat aiheuttaa haittaa. Lisäksi porrastilassa on selkeä paikallinen vaurio rakenteissa. 

Helsinge gymnasiumin puolella pintakosteuskartoituksessa havaittiin muutamissa tiloissa kohonneita kosteusarvoja, mutta tarkemmissa viiltokosteusmittauksissa lattian muovimattojen alla ei kuitenkaan todettu olevan kohonnutta kosteutta. Lattiapinnat molemmissa kerroksissa todettiin olevan kunnossa. 

an ja ulkoseinän rakenteiden tiiveyttä mitattiin merkkiainekokeiden avulla. Rakenteissa havaittiin hieman epätiiveyttä, mutta tiiveys oli pääsääntöisesti hyvä. Pieniä ilmavuotoja todettiin mm. alapohjan pilarien juurella. 

Ulkoseinärakenteeseen tehtiin rakenneavauksia rakennekerrosten ja materiaalien kunnon määrittämiseksi. Rakenneavauksia pyrittiin tekemään erilaisiin rakennetyyppeihin, jotta saadaan haarukoitua mahdollisia erilaisia vauriotyyppejä. Rakenneavauksista muut olivat kunnossa, mutta yhdessä avauskohdassa todettiin mikrobivaurioitumista. Rakenteessa ei havaittu kosteutta tai jälkiä kastumisesta, kyseessä voi olla rakennusaikaisesta kastumisesta tai ulkopuolelta tulleesta kosteusrasituksesta johtuva vaurio. Vaurio on paikallinen, siitä ei arvioitu olevan sisäilmalle haittaa, sillä seinärakenne todettiin kohtalaisen tiiviiksi. Ulkoseinärakenteeseen tehdään vielä lisää rakenneavauksia, jotta saadaan varmistuttua vauriolaajuudesta ja korjaustarpeesta. Pienempiä lisätutkimuksia tehdään syksyn aikana. 

Ilmanvaihdon puhtautta selvitettiin poistoilmanvaihdon päätelaitteista. Ilmanvaihtokanavistossa ei havaittu suuria pölymääriä. Luokkatiloihin tehtiin  5 kappaletta savutestejä eri luokkiin, savutestien avulla haluttiin selvittää, jakautuuko ilma päätelaitteista kunnolla koko luokan alueelle. Savutesteissä todettiin, että ilma leviää tehokkaasti koko luokan alueelle. Ilmanvaihto ja sen toiminta on tältä osin riittävää. 

Tiloissa on ollut jatkuvatoimiset olosuhdemittaukset, joissa on mitattu muutaman tilan painesuhteita ja sisäilman olosuhteita. Olosuhteet ovat olleet hyviä, hiilidioksidimäärät pysyvät maltillisina oppituntien ajan. Lämpötilat ovat olleet muutamien päivien aikana korkeita hellejaksoilla, mikä on tavallista hellekaudella. Hellekausina on hyvä pitää verhot kiinni auringon puolen luokkatiloissa, jotta paahteen vaikutukset saadaan minimoitua. Rakennus on painemittauksissa yhden luokan osalta kohtalaisen hyvä, lievästi alipaineessa. Opettajanhuoneessa on ajoittain voimakkaampaakin alipainetta. Liiallinen alipaine lisää rakenteiden läpi tulevia ilmavuotoja. 

Helsinge skola

Helsinge skolan puolella olevaa porraskäytävää on myös tutkittu rakenneavausten ja merkkiainekokeiden avulla. Porrastilassa on havaittu hajua, hajun syy ja rakenteiden korjaustarve haluttiin selvittää. Portaikon alla maanvastaisessa seinärakenteessa todettiin kosteus- ja mikrobivaurio seinän eristeessä, maaperän kosteus on vaurioittanut seinärakenteita. Portaikon alla on myös kastunutta korkkieristettä, sekä tuulettumaton maapohjainen portaidenalustila, josta on ilmareitti portaikkoon. Hajuja tulee näistä vaurioista sisätilaan, portaikon kohdalla on paikallinen vaurio ja korjaustarve. 

Helsinge skolan puolella on ollut ajoittain voimakastakin viemärinhajua, jota on selvitelty ja korjailtu. Savukokeissa on selvinnyt epätiiveyttä, nyt selvitellään laajemmin epätiiveyskohtia ja tiivistystarvetta. Katon raitisilmanottoon on myös asennettu aktiivihiilisuodattimet estämään ulkokautta jäteilmasta tulevia hajujen pääsyä ilmanvaihtoon. Myös rasvakaivon likaisuudesta johtuen on tullut hajuja sisätilaan. Tilannetta seurataan ja kartoitetaan edelleen ja tiivistetään viemäristöä, hajujen pitäisi poistua tilasta tiivistysten jälkeen.

Korjausten aikataulua ja niiden toteutusta suunnitellaan.

Lisätietoja: sisailma@vantaa.fi

Keywords

Toimitilojen sisäilma