Genomfarten på Banvägen är stängd för all trafik vid Bangränden 27.7–31.8.

Nyhet

Arbetena med Vandaspåran fortsätter i Dickursby även under sommaren. Genomfarten på Banvägen är stängd för all trafik 27.7–31.8. Under denna tid installerar vi en bro över Bangränden på Banvägen, under vilken vi kommer att bygga spårvägens tunnel.

Kuvassa Ratatie etelän suunnasta.

Genomfarten på Banvägen är stängd 27.7–31.8. Under denna tid går även bussarna på omledningsrutter.

Byggandet av Vandaspårans tunnel pågår i Dickursby. Nästa steg är att tunnelbygget framskrider i korsningen mellan Banvägen och Bangränden. För byggarbetena monterar vi en bro över Bangränden på Banvägen. Genomfarten på Banvägen är stängd för all trafik vid Bangränden 27.7–31.8. Dickursby station, Dixi och områdets parkeringshallar betjänar som normalt.

Genomfart för privat biltrafik på Banvägen upphörde i januari. Från och med den 27.7 leds även bussar samt gång- och cykeltrafik via omledningsrutter under fem veckor. Ersättande gångrutt går via plattform 1 på Dickursby station. Cykeltrafikens omledningsrutter är skyltade separat. Cykling är förbjuden på plattformen. Banvägen är markerad med en blå pil och plattform 1 med en svart pil. Den rödmarkerade delen är stängd för all genomfart 27.7–31.8.

Läs mer om ändringar i busstrafiken i HRT:s nyhet: Bussarna 570 och 570N på undantagsrutt i Dickursby 27.7–30.8 | Nyheter | HRT | HSL.fi. Aktuella uppgifter om busstrafiken finns alltid i HRT:s app och kanaler. Det sätts också upp skyltning som leder till ersättande hållplatser.