Tempo-orkester och körer

Tempo-orkesterns verksamhet bygger på musikpedagogikmetoden El Sistema, vars mål är att stärka gemenskapen mellan barn med olika bakgrunder genom att spela musik tillsammans.

Tempo-orkesteri esityksen jälkeen.

Tempo-orkestern efter en konsert år 2024

Read the summary

 

  • El Sistema är en musikpedagogisk metod som fokuserar på social samverkan.
  • Tempo-orkestern riktar sig särskilt till barn med mångkulturell bakgrund.
  • Genom musik skapas en känsla av gemenskap och partnerskap bland deltagarna.
  • Programmet inkluderar både orkestrar och körer för olika åldrar.
  • Material och information finns tillgängligt på flera språk, bland annat arabiska, ryska, albanska och franska.
Visa mer

Tempo-orkestern erbjuder barn en kostnadsfri möjlighet att ägna sig åt musik – oavsett bakgrund, på lika villkor och utan antagningsprov. Tempo-orkestern är ett enkelt sätt att börja med musik, bland annat eftersom verksamheten bedrivs i en välbekant skolmiljö. Orkestrarna och körerna uppträder aktivt och även nya elever får vara med i uppträdandena redan från ett tidigt skede. 

Under läsåret 2026–2027 finns Tempo-orkestrar vid skolorna Kytöpuisto, Lehtikuusi, Rajakylä, Uomarinne, Dickursby, Jokiniemi och Länsimäki. Vid fyra skolor finns även möjlighet att välja Tempo-orkestern som valbart ämne. Orkestrarna är i första hand avsedda för skolornas elever, men i den mån det är möjligt kan även musiker från andra skolor i området tas med i orkestrarna. Tempo-orkestrarna består av elever i årskurs 2 och 3, och ensemblerna spelar tillsammans i två år, varefter de kan fortsätta att spela tillsammans som skolans valbara orkesterämne. 
Dickursby-skolans Tempo-orkester är Finlands första svenskspråkiga Tempo-orkester. En ny orkester i Dickursby startar i början av 2027, förutsatt att projektfinansieringen bekräftas under hösten.

Anmälan till orkestern

Tempo-körerna


Det finns Tempo-körer vid skolorna i Jokiniemi, Kytöpuisto och Rajakylä. Barn i årskurs 1–6 kan delta i kören. Körerna övar efter skoldagens slut. Körerna uppträder vid Tempo-familjekvällar och vid skolans evenemang. Körerna har en egen vårkonsert och uppträder även vid stadens evenemang som en större gemensam kör tillsammans med orkestrar.
 

Anmälan till kören


Taide kutsuu - kohti yhdenvertaisia ja saavutettavia kulttuurikasvatussuunnitelmia (ESR+ -projekt S31821)


Under åren 2026–2028 deltar Tempo-orkestern i Lastenkulttuuriliiton projekt, vars mål är att förbättra barns och ungdomars möjligheter att delta i kulturlivet. Tempo anordnar Tempo-orkesterworkshops på skolor utifrån Annantalo-modellen 5x2, där deltagarna får spela i orkestern utan tidigare musikerfarenhet. Deltagarna i musikworkshoparna får möjlighet att uppträda vid evenemanget TempoTempaus som anordnas i maj 2027.

TempoTempaus 2027


Den 21 maj anordnas det andra nationella TempoTempaus-evenemanget. Tempo-grupper från hela Finland deltar i evenemanget. Leer-Orkest från Nederländerna är internationell gäst. Under dagen hålls två konserter samt en paneldiskussion om ESR+-projektet mellan konserterna. 

TempoTempaus 2027

Lär känna Tempo-orkesterns verksamhet genom att titta på presentationsvideon

Det finns fyra olika versioner av presentationsvideon med fyra olika tolkningar. Alla videor är inspelade på finska och textade på engelska.

Närmare information

Miikka Hakomäki

Vantaan kaupunki/ Lastenkulttuuri
Orkesteritoiminnan koordinaattori
040 502 4328 miikka.hakomaki@vantaa.fi