Tempo-orkesterin toiminta perustuu El Sistema -musiikkikasvatusmenetelmään, jonka tavoitteena on vahvistaa monitaustaisten lasten keskinäistä kumppanuutta yhteismusisoinnin avulla.

Tempo-orkesteri esityksen jälkeen.

Tempo-orkesteri esiintymisen jälkeen vuonna 2024

Tempo-orkesteri tarjoaa lapsille maksuttoman mahdollisuuden harrastaa musiikkia – taustaan katsomatta, tasapuolisesti ja ilman pääsykokeita. Tempo-orkesteri on helppo tapa aloittaa musiikinharrastus myös siksi, että harrastus on tutussa kouluympäristössä. Orkesterit ja kuorot esiintyvät aktiivisesti ja esiintymisiin otetaan mukaan myös uudet oppilaat varhaisesta vaiheesta lähtien. 


Tempo-orkestereita on lukuvuonna 2026–2027 Kytöpuiston, Lehtikuusen, Rajakylän, Uomarinteen, Dickursbyn, Jokiniemen ja Länsimäen kouluilla. Neljällä koululla on myös mahdollisuus valita Tempo-orkesteri koulun valinnaisaineena. Orkesterit on tarkoitettu ensisijaisesti koulujen oppilaille, mutta mahdollisuuksien mukaan voidaan orkestereihin ottaa soittajia alueen muilta kouluilta. Tempo-orkesterit kootaan 2. ja 3. luokkalaisista ja kokoonpanot soittavat yhdessä kaksi vuotta, jonka jälkeen he voivat jatkaa yhteissoittoa koulun orkesterivalinnaisaineena. 

Dickursby skolan Tempo-orkesteri on Suomen ensimmäinen ruotsinkielinen Tempo-orkesteri. Uusi orkesteri Dickursbyssä käynnistyy vuoden 2027 alussa, mikäli hankerahoitus varmistuu syksyllä.

Ilmoittaudu orkesteriin

Tempo-kuorot

Tempo-kuoroja toimii Jokiniemen, Kytöpuiston ja Rajakylän kouluilla. Kuoroon voivat osallistua 1.-6. luokkalaiset lapset. Kuorot harjoittelevat koulupäivän jälkeen. Kuorot esiintyvät Tempo-perheilloissa ja koulun tapahtumissa. Kuoroilla on oma kevättapahtuma ja ne esiintyvät kaupungin tilaisuuksissa myös yhdessä isompana kuorona sekä orkesterien kanssa.

Ilmoittaudu kuoroon

Taide kutsuu - kohti yhdenvertaisia ja saavutettavia kulttuurikasvatussuunnitelmia (ESR+ hanke S31821)

Vuosina 2026-2028 Tempo-orkesteri on mukana Lastenkulttuuriliiton hankkeessa, jossa on tavoitteena parantaa lasten ja nuorten mahdollisuuksia osallistua kulttuuriin. Tempo järjestää kouluilla Annantalon 5x2 mallin pohjalta Tempo-orkesteripajoja, joissa osallistujat pääsevät soittamaan orkesterissa ilman aiempaa musiikkikokemusta. Musiikkipajalaiset saavat mahdollisuuden esiintyä Toukokuussa 2027 järjestettävässä TempoTempaus-tapahtumassa.

TempoTempaus 2027

Toukokuun 21. päivä järjestetään Toinen valtakunnallinen TempoTempaus-tapahtuma. Tapahtumaan osallistuvat Tempo-ryhmät kaikkialta Suomesta. Kansainvälisenä vieraana on Leer-Orkest Alankomaista. Konsertteja on päivän aikana kaksi ja sekä paneelikeskustelu ESR+ hankkeen tiimoilta konserttien välillä. 

TempoTempaus 2027

Tutustu Tempo-orkesterin toimintaan katsomalla esittelyvideo

Esittelyvideosta on neljä eri versiota neljällä eri tulkkauksella. Kaikki videot on puhuttu suomeksi ja tekstitetty englanniksi. 

Lisätietoja

Miikka Hakomäki

Vantaan kaupunki/ Lastenkulttuuri
Orkesteritoiminnan koordinaattori
040 502 4328 miikka.hakomaki@vantaa.fi