Skola i rörelse inom svenskspråkiga enheter

Målet med programmet skola i rörelse är att öka vardagsmotionen i skolorna samt att stöda lärandet med aktiverande metoder.

Presentation

Etiketter

Barnfamiljer Unga Invandrare
Syftet med skola i rörelse-verksamheten är att främja en fysisk och aktiv kultur inom den grundläggande utbildningen och att stödja personalens färdigheter och arbetsvälbefinnande. Verksamheten har ordnats i Vanda sedan 2010.

Skola i rörelse -koordinatorer erbjuder gratis, årligen föränderliga kurser och workshops, samt kampanjer och evenemang för fysisk aktivitet, till alla 46 grundskolor i staden. Skolorna kan också låna idrottsutrustning kostnadsfritt i 1-2 veckor åt gången och på så sätt v
ariera sin undervisning eller rastverksamhet.

När det gäller projekt, som aktiva -inlärningsmiljöer och förbättring av skolgårdar involveras eleverna i planeringsfasen.

Verksamhetsställen

Tjänsten har totalt 5 verksamhetsställen