Idéerna som ska genomföras inom Vandas medborgarbudget är klara – många av dem anknyter till barns och ungdomars välbefinnande

Nyhet

Etiketter

Demokrati & delaktighet Invånare

I april genomfördes en omröstning om vad invånarna vill använda 1,2 miljoner euro till inom ramen för Vandas medborgarbudget. Invånarna lade själva fram idéerna i november i fjol. Förslag som påverkar tjänsterna för barn och unga samt barns och ungdomars välbefinnande klarade sig bäst i omröstningen. Idéer med anknytning till parker och friluftsliv samt evenemangsidéer kommer också att genomföras i varje storområde.

I omröstningen deltog totalt 6 686 Vandabor, och de flesta av dem röstade på nätet. I biblioteken kunde man även rösta på papper. Valdeltagandet i hela staden var 3,2 procent av de röstberättigade invånarna (alla som har fyllt 13 år). Valdeltagandet var högst i Aviapolis storområde, där 5,7 procent av invånarna röstade. Medborgarbudgetens finansiering på 1,2 miljoner euro fördelas mellan de sju storområdena i Vanda enligt invånarantalet. 

– Vi vill tacka alla invånare som hittills har deltagit i de olika faserna av medborgarbudgeten. Vi fick in rekordmånga idéer, och cirka 350 av dessa förslag var med i omröstningen. Invånarna har nu gjort sitt val, och det är fina helheter som går vidare. Resultatet av omröstningen visar att Vanda är en stad för unga människor och att Vandaborna vill satsa på barns och ungdomars välbefinnande, gläds biträdande stadsdirektör Riikka Åstand vid verksamhetsområdet för stadskultur och välfärd.

Totalt kommer 66 förslag att genomföras  

Varje invånare kunde i det storområde som hen hade valt rösta på en eller flera idéer som rymdes inom områdets budget. Ökad avgiftsfri hobbyverksamhet för barn och ungdomar fick finansiering i många storområden. Finansiering gavs dessutom även till projekt som förbättrar motionstjänsterna: nya utegym byggs i både Korso och Dickursby storområde, i Aviapolis byggs en utestudsmatta och i Björkby ordnas lekfull motion för vuxna. Picknickbio intresserar också Vandaborna – i flera storområden ordnas avgiftsfri friluftsbio med finansiering ur medborgarbudgeten. 

Exempel på idéer som kommer att genomföras  

I Aviapolis ordnas friluftsbio och ett spelevenemang för ungdomar. Lärarna i området utbildas i att identifiera neuropsykiatriska symptom, och avgiftsfri hobbyverksamhet ordnas för barn och ungdomar. Dessutom önskades utegymträning med ledare, säsongsbelysning och parkstudsmattor.

I Håkansböle ordnas avgiftsfri hobbyverksamhet för barn och ungdomar, och skolgården vid Sotungin koulu förbättras. Dessutom ordnas avgiftsfri mellanmålsservering under en viss tid och ett rymningsspelsevenemang i Håkansböle ungdomsgård. Området förses även med bänkar och sopkärl, och ett städtalko ordnas. 

I Kivistö blev idén om friluftsbio i Generalsparken mest framgångsrik. I Kivistö uppstod en unik situation, eftersom två idéer fick exakt lika många röster. Förslagen ”Nya parkeringsplatser i Kivistö” och ”Satsa på avgiftsfria fritidssysselsättningar för barn och unga i Kivistöområdet” fick båda 157 röster. Båda projekten rymdes inte som sådana i Kivistös budget. Projektet gällande fritidssysselsättningar genomförs genom ett beslut av stadens ledningsgrupp som en mindre helhet på 5 000 euro i Kivistö. På så sätt kan båda projekten genomföras.

I Björkby ville man också satsa på avgiftsfri hobbyverksamhet och annan verksamhet för barn och ungdomar i både biblioteket och skolorna. I skolorna i Rekola och Björkby byggs sinnesrum, där eleverna kan koppla av och ta det lugnt. Dessutom röstade man på evenemang, motion och sopkärl i parkerna.   

Korso får ett nytt utegym och fler sopkärl. Dessutom repareras omklädningshytterna och duschområdet vid Alkärrs badplats. I Korso blev även projektet för sysselsättning av ungdomar inom ungdomstjänsterna framgångsrikt. Dessutom skaffas mikrovågsugnar och vattenkokare till skolorna i området. 

Flest förslag gick vinnande ur omröstningen i Myrbacka, som är det folkrikaste av storområdena i Vanda. I Myrbacka får skolorna fler handledare med hjälp av finansiering ur medborgarbudgeten. Flera miljöprojekt tog sig vidare och ska genomföras. Området får fler träd, blomsterplanteringar och ängar. Dessutom repareras gångbron vid Lammträsk, och antalet skyltar och vägvisare utökas.

Dickursby storområde får ett nytt utegym och friluftsbio. Dessutom klarade sig många förslag med anknytning till barn och ungdomar samt friluftsliv och motion bra i omröstningen. I Dickursby vann även idén om en säsongsbelysningstävling för invånarna, där syftet är att skapa glädje under den mörka årstiden.

Alla förslag som kommer att genomföras har publicerats på sidorna för respektive område på vantaa.fi/osbu.    

Nästa steg är fasen för gemensam utveckling  

Staden bjuder redan i maj in invånarna till gemensam utveckling av de idéer som vann omröstningen. Under den gemensamma utvecklingen tar invånarna och experterna tillsammans fram en närmare projektplan för idéerna.     

Du kan delta i utvecklingsarbetet på nätet eller på plats. Under Påverkardagen den 8 maj får till exempel barn och unga gemensamt utveckla de idéer som gäller dem. En del av de projekt som blev valda kan även vara så färdiga att de inte är i behov av gemensam utveckling.   

Staden genomför de idéer som vann omröstningen under åren 2024–2025. Följ med hur genomförandet framskrider på vantaa.fi/osbu.