Vanda satsar på trä i byggandet − staden fick pris som föregångare inom träbyggande

Nyhet

Etiketter

Byggande Lokaler Miljö & natur

Vanda stad har utsetts till föregångare inom det offentliga träbyggandet år 2024. Utmärkelsen delas ut av Träproduktindustriförbundet och Finlands Kommunförbund.

Koivukylän päiväkodin sisätilassa näkyvät hirsiseinät. Pöytä ja tuolit muodostavat leikkipaikan.

Trä absorberar buller och skapar ett behagligt inomhusklimat i det timmerbyggda daghemmet i Björkby.

Inte ens en storstad behöver vara helt i betong. Även om stenkonstruktioner fortfarande dominerar, strävar Vanda ständigt efter att främja användningen av trä i byggandet.

Trä är nu en prioritet i byggandet av Vandas egna lokaler. Användningen av trä har också främjats inom planering och byggnadskontroll sedan några år tillbaka.

Staden har en policy för att öka användningen av trä och träbaserade material där det är fördelaktigt och vettigt.

Till exempel är nya daghem huvudsakligen byggda av trä, antingen stockar eller trästommar. Naturligtvis kräver även träbyggnader ofta stenbyggda komponenter.

Trä lämpar sig inte för alla byggnadsändamål, men det lämpar sig också för många oväntade användningsområden. Till exempel kommer den nya simhallen Elmo i Björkby att ha en hel del träkonstruktioner. Trä kan också användas i parker, underhållsbyggnader för idrottsanläggningar och broar för friluftsleder.

Olika sätt att stödja träbyggande

Under en lång tid har endast små byggnader, till exempel egnahemshus, byggts i trä.

I Vanda har man hittat många sätt att underlätta nya former av träbyggande. I forskningsprojekt har vi strävat efter att utnyttja träets egenskaper och tekniska lösningar för att använda det i storskaliga byggnader. Rätt strukturella lösningar är viktiga, eftersom byggnadernas säkerhet inte får äventyras.

De allmänna riktlinjerna i de nya planerna utesluter inte att trä kan användas som ett alternativ. I detaljplanen kan ett enskilt område också reserveras uteslutande för träbyggande. Ett sådant område har till exempel planerats i Kivistö.

Staden lyfter också fram detta i planeringstävlingar och markförsäljningar när trä lyfts fram som ett tänkbart alternativ.

Trä har många goda egenskaper. Många människor tycker att det är ett behagligt material som mjukar upp känslan i miljön.

Trä är också det i särklass mest miljövänliga byggmaterialet. Användningen av trä är ett effektivt sätt att minska koldioxidutsläppen och bidra till Vanda stads mål att bli koldioxidneutral år 2030.

Pressmeddelande från trävaruindustrin och Kommunförbundet om utmärkelsen Julkisen puurakentamisen edelläkävijä (på finska).