Annefredin siltatyömaa alkaa – liikennejärjestelyjä myös Tuusulanväylälle
Vantaan ratikan rakentaminen alkoi Tikkurilantiellä viime vuoden syksyllä. Seuraavaksi työmaa laajenee länteen, ja aloitamme Tuusulanväylän ylittävän Annefredin ratikkasillan rakentamisen Tikkurilantiellä. Tämänhetkisen suunnitelman mukaan valmistelevat työt alkavat lokakuun aikana.
Karttakuva rakentamisen aikaisista järjestelyistä Tuusulanväylällä
Valmistelevien töiden myötä Tuusulanväylä kaventuu ja nopeusrajoitusta alennetaan. Valmistelevien töiden aikana rakennamme työnaikaisia bussipysäkkejä ja valmistelemme työnaikaisia korvaavia kaistoja. Tuusulanväylän voi tällöin edelleen ylittää Tikkurilantietä pitkin.
Itse sillan rakentaminen alkaa myöhemmin syksyllä. Silloin Tuusulanväylän ajoneuvoliikenne ohjataan korvaaville kaistoille oheisen kuvan mukaisesti. Myös HSL:n bussipysäkit siirtyvät noin 100–200 metriä. Silloin myös Tikkurilantien järjestelyt muuttuvat, ja tiedotamme niistä erikseen.
Silta valmistuu suunnitelmien mukaan vuoden 2027 syksyllä.
Tarkistathan paikallisliikenteen ajantasaiset tiedot HSL:n verkkosivuilta.
Pahoittelemme mahdollista häiriötä.