Mustan marraskuun dekkarilauantai 25.11. Tikkurilan kirjastossa
Kun päivä on lyhyt ja yö pitkä, Tikkurilan kirjastossa syttyy valo. Dekkarilauantaissa 25.11.2023 klo 12.00 – 15.00 Tikkurilan kirjaston Lummesalissa kuullaan Virpi Hämeen-Anttilan, Ansu Kivekkään ja JP Pulkkisen ajatuksia vantaalaisuudesta ja dekkareiden kirjoittamisesta!
Kirjailija JP Pulkkinen. Kuva: Liisa Takala.
Tapahtuman teemana on vantaalaisuus. Miten Vantaa kirjailijan kotipaikkana vaikuttaa kirjailijan työhön vai vaikuttaako? Entä miltä näyttää Vantaa dekkareiden miljöönä? Tilaisuuden juontaa Jenni Kokander.
Kirjailijavieraiden esittely
- Vantaalla asuva kirjailija Virpi Hämeen-Anttila on julkaissut romaaneja, tietoteoksia, tieteellisiä artikkeleita ja kirjallisuusesseitä. Hämeen-Anttilan ensimmäinen dekkari Yön sydän on jäätä ilmestyi 2014 ja käynnisti Karl Axel Björkin tutkimuksista kertovan sarjan, jonka tapahtumat sijoittuvat 1920-luvun alun Helsinkiin.
- Vantaalaisen kirjailijan Ansu Kivekkään tuotantoon sisältyy mm. nuortenromaaneja, lastenkirjoja sekä rikos- ja jännityskirjallisuutta aikuisille. Kivekkään aikuisten jännitysromaanin Perhosveitsi tapahtumat sijoittuvat Vantaalle. Kivekäs on kirjoittanut myös dokumentaarisen haastatteluromaanin Korson kriminaalit, joka kertoo korsolaisesta nuorisojoukosta rikosten poluilla 1960-1980-luvilla.
- JP Pulkkinen on helsinkiläinen kirjailija ja toimittaja, joka on tehnyt radio- ja tv-ohjelmia. Pulkkinen on kirjoittanut useita romaaneja ja pyöräilyyn liittyvän esseekokoelman Täydellinen keksintö. Pulkkisen Vantaa-dekkarisarjan kolmas osa Lapsi punaisessa komerossa ilmestyi vuonna 2021.
- Vantaalla asuva Jenni Kokander on näyttelijä, viihteen moniottelija, juontaja, luennoitsija, koomikko ja kirjailija, joka on esiintynyt lukuisissa kotimaisissa elokuvissa ja tv-sarjoissa kuten esimerkiksi Putous. Kokanderin viimeisin, vuonna 2022 ilmestynyt romaani Yksi miljoonasta on psykologinen romaani, jossa tapahtuu henkirikos.
Tilaisuus alkaa kirjailijoiden puheenvuoroilla ja jatkuu paneelikeskusteluna
Paneelikeskustelussa pohditaan esimerkiksi kysymyksiä:
- Miten kirjailija rakentaa uskottavaa miljöötä?
- Mikä on todellisen ja fiktiivisen paikan suhde?
- Miltä Vantaa näyttää dekkarin tapahtumapaikkana?
Tuo keskusteluun oma, lukijan näkökulmasi! Osallistu paikan päällä tai lähetä kirjailijoillemme etukäteen kysymyksiä tällä Webropol-lomakkeella.
Osallistu myös Kuolema kirjastossa! -pakohuonepeliin
Päivän aikana on mahdollisuus osallistua jännittävään pakohuonepeliin Kuolema kirjastossa! Peli sopii kaikenikäisille pelaajille 12-vuotiaasta alkaen. Suositeltu ryhmäkoko on 4-6 henkilöä. Pelit alkavat tasatunnein 12.00. 13.00 ja 14.00. Varmista osallistumisesi ja ilmoittaudu mukaan peliin Helmetin sivuilla. Pelinjohtajana toimii Nea Ristimäki.
Dekkarilauantai järjestetään Tikkurilan kirjastossa, 1. kerroksen Lummesalissa. Tilaisuuden lopussa on mahdollista ostaa kirjailijoiden teoksia ja pyytää nimikirjoituksia.
Tapahtumasta lisää Vantaan tapahtumakalenterissa.