Pääkirjoitus: Viisikymppisen Vantaan kotona
Kaupunginjohtaja Pekka Timonen pohtii asukaslehden pääkirjoituksessa Vantaan historiaa ja tulevaa juhlavuotta.
Kotona ollaan, toivottaa kaupunginjohtaja Pekka Timonen.
Meillä kaikilla on kotiseutu: paikka, josta olemme kotoisin tai paikka, johon olemme kotiutuneet ja jonka tänään koemme kotiseuduksemme. Kotiseutu määrittää identiteettiämme sen mukaan, miten se sekä erottaa meitä muista, mutta myös siten, miten se meitä yhdistää toisiimme. Ensi vuonna vietämme Vantaan 50-vuotisjuhlia kaupunkina, joka on tänä päivänä lähes 250 000 vantaalaisen koti.
Vantaan juhlavuosi alkaa uudenvuodenvastaanotosta ja yksi vuoden päätapahtumista on valtakunnalliset Kotiseutupäivät elo-syyskuun vaihteessa. Juhlimme kotisetupäivillä kulttuuriperinnön lisäksi modernia kaupunkilaisuutta, osallisuutta ja monikulttuurista kaupunkiamme.
Kotiseutuyhdistys, Vantaa-Seura, on toiminut Vantaalla aktiivisesti jo 1960-luvulta asti, ja yhdistyskenttämme on aina ollut vilkasta - erityisesti kaupunginosaseurat ovat suosittuja. Osallistumista ja paikallisia demokratiarakenteita on syytä jatkossakin tukea ja vahvistaa.
Kutsunkin teitä, nykyiset ja entiset vantaalaiset, osallistumaan kaupungin historiatoimikunnan hankkeeseen, jossa kerätään asukkaiden muistitietoa.
Vantaalainen kotiseutuhenki tiivistyy monesti omaan kylään tai kaupunginosaan – ollaan ylpeästi vaikkapa korsolaisia tai martinlaaksolaisia. Se on vantaalaista kotiseutuhenkeä aidoimmillaan!
Vantaa on yhtä aikaa nuori ja vanha. Kaupunkimme historiallinen sydän, Helsingin pitäjän kirkonkylä, toimii kotiseutupäivien oheistapahtumien näyttämönä. Kotiseutupäivien retkillä voit tutustua Vantaan kerroksellisuuteen ja sen kenties osin unohtuneeseenkin pitkään historiaan: oppaiden johdattelemina kuljemme pitkin Kuninkaantietä, kaupungin keskiaikaista valtaväylää ja pistäydymme historiallisissa kartanoissa.
Vantaa on täynnä paikallista omaleimaisuutta, jossa seudun historian kerroksellisuus ja nykypäivä muovaavat vantaalaisten kotiseuturakkautta. Vantaa on aina ollut sijaintinsa ansiosta niin muuttajien kuin matkaajien kaupunki, johon on tultu ja edelleen tullaan sekä muualta Suomesta että maailman eri kolkista. Meille jokainen muuttaja on vantaalainen ensimmäisestä päivästä alkaen.
Kaupunkimme on Suomen kansainvälisin, ja juhlavuotemme teema Kotona Vantaalla kokoaa yhteen kaupunkilaiset, jotka ihmiset kesän 2022 kyselyssä kertoivat, että Vantaalla tuntuu siltä, että on löytänyt paikkansa maailmassa. Tämä ilmaisi hienosti sen tunteen, jonka soisi jokaisen tuntevan kotipaikastaan. Juhlavuoden teemaksi muotoutui Kotona Vantaalla, ja juhlavuoden tehtävänä on osoittaa, ettei täältä tarvitse lähteä minnekään, että kotona ollaan!
Pekka Timonen, kaupunginjohtaja
Tämä kirjoitus julkaistiin Asukaslehden numerossa 4/2023. Lue lehden muut jutut Asukaslehden sivulta!