Lehdokin päiväkotiin suunnitellaan korjauksia / Tiedote 11.12.2023
Lehdokin päiväkodin sisäilmatilannetta on käyty läpi kokouksissa kunnossapidon, sisäilma-asiantuntijan ja päiväkodin kanssa.
Sisäilmahaitat ovat jatkuneet. Haittojen aiheuttajiin liittyvistä tutkimustuloksista on kerrottu tarkemmin kesäkuun tiedotteessa, joka on luettavissa myös netissä. Linkki sivulle.
Päiväkodissa on edelleen käynnissä olosuhteiden jatkuvatoiminen seuranta, johon toivotaan myös käyttäjien palautetta. Mitatut olosuhteet (lämpötila, ilman kosteus, hiilidioksidipitoisuus, ilmaan haihtuvat yhdisteet (TVOC), paine-erot) ovat pysyneet hyvinä lähes poikkeuksetta. Rakennuksen ilmanvaihto on jo aiemmin tasapainotettu ja painesuhteet ovat sopivat, tilannetta seurataan jatkuvasti. Ilmanvaihto on toiminnassa jatkuvatoimisesti suunnitelmien mukaisella mitoitusilmavirralla yöt ja viikonloput mukaan lukien.
Ilmanvaihdon asiantuntija on varmistanut, että päiväkodin ilmanvaihto on päällä 24/7 suunnitelmien mukaisella mitoitusilmavirralla. Olosuhdeseurannan avulla varmistetaan, että henkilömäärään suhteutetut ilmamäärät ovat riittävät. Jos ilmanvaihdossa huomataan häiriöitä, niistä pitää ilmoittaa viipymättä huoltoon.
Kunnossapito on selvittänyt, millaisia korjauksia voidaan tehdä ja kilpailuttaa urakoitsijan. Korjaukset tehdään yksi ryhmä (ryhmä- ja lepohuone) kerrallaan, jotta päiväkodin toiminta voi jatkua. Yksi ryhmä vuorollaan toimii väistössä liikuntasalissa. Korjaukset alkavat joulutauon aikana. Tiloissa on havaittu lattia-seinärakenteiden, lattialistojen, ikkunapuitteiden ja ulkoseinärakenteiden ilmavuotoja, jotka tiivistetään. Jos tarvetta on, tehdään laajempia, rakenteita avaavia toimenpiteitä kesällä.
Tiloissa on ilmanpuhdistimia, joiden on koettu osittain parantaneen tilannetta.
MAHDOLLISET HAITAT JA OIREILU
Jos huoltaja epäilee lapsella esiintyvien oireiden liittyvän sisäilmaan, asia on syytä ottaa puheeksi terveydenhoidossa lääkärin kanssa. Henkilöstön oireilusta on syytä ottaa yhteyttä työterveyshuoltoon hoitopolun varmistamiseksi. Epäilystä on syytä ilmoittaa myös päiväkodinjohtajalle ajantasaisen kokonaiskuvan vuoksi ja tehdä myös henkilöstön Tutka-ilmoitus.
Sisäilmaan liitettyä oireilua voi olla mm. päiväkodissa oloaikaan ajoittuva silmien punoitus, nenän ja hengitysteiden ärsytysoireet, ihoreaktiot, joskus päänsärky ja yleinen väsymys tai lämpöily. Oireet voivat olla epämääräisiä, mutta helpottuvat usein tiloista poistuttaessa. Vaikeat oireet ovat hyvin harvinaisia. Oireiluun suhtaudutaan aina vakavasti.
Tarkemmat ohjeet sisäilmaoireita epäileville henkilöille löytyvät Vantaan verkkosivuilla: https://www.vantaa.fi/node/4239 ja aiemmat päiväkotien tiedotteet https://www.vantaa.fi/node/5261.
Lisätietoja: sisailma@vantaa.fi