Lakon vaikutukset Vantaan palveluihin
Useiden ammattiliittojen poliittiset lakot vaikuttavat Vantaan kaupungin palveluihin tammi─helmikuussa 2024. Super ja Tehy ovat ilmoittaneet lakoista 13.2.–14.2. vastalauseena hallituksen toimille. Tuolloin suurin osa Vantaan päiväkodeista on suljettuna ja esiopetusta järjestetä.
Suunnitelluilla lakoilla on ainakin seuraavia vaikutuksia Vantaan kaupungin palveluihin:
- Suurin osa Vantaan varhaiskasvatuksen palveluista on lakon vuoksi suljettuna 13.2.–14.2. Esiopetusta ei järjestetä kyseisinä päivinä.
- Lakot vaikuttavat julkiseen liikenteeseen vielä torstaina 15.2. Oppilailla on koulua julkisen liikenteen lakoista huolimatta.
- Tiistaina 13.2. ja keskiviikkona 14.2. niissä kouluissa, oppilaitoksissa ja avoimina olevissa päiväkodeissa, joihin Vantti toimittaa ruuan, on tarjolla vararuoka. Erityisruokavalioita ei voida huomioida lakon aikana. Pyydämme tarvittaessa varautumaan erityisruokavalioihin omilla eväillä.