Vantaasta Suomen lumivarmin kaupunki – Uusi lumetusjärjestelmä mahdollistaa hyvät hiihto-olosuhteet pitkäksi kaudeksi

Uutinen

Vantaan latujen kunto saadaan pidettyä hyvänä sääolosuhteista riippumatta. Kaupunki ottaa käyttöönsä uusia menetelmiä talviliikunta- ja urheilupaikkojen olosuhteiden parantamiseksi.

Katso videolta, miten lumetuskontti toimii. Videossa on tekstitys.

Uusi lumetusjärjestelmä on Vantaan liikuntajohtaja Veli-Matti Kallislahden mukaan hiihdolle yhtä merkittävä muutos kuin jäähallit olivat aikanaan jäälajeille. 

Suomen ensimmäisen lumikontin vaikuttavuus on samaa luokkaa hiihtäjille kuin jäähallit ovat jääkiekkoilijoille ja taitoluistelijoille, hehkuttaa Kallislahti.

Lumetustekniikka ja tekojää vakiinnuttavat Vantaan hiihto- ja luistelukauden päivämäärät, kun sääolosuhteista ei tarvitse murehtia. Lumikontti ei tarvitse perinteisten lumitykkien tapaan pakkassäätä.

Latua saadaan leudoissakin olosuhteissa arviolta 200 metriä päivässä tekojään synnyttämien hiutaleiden avulla.

Tarvittaessa lunta voidaan ampua vaikka juhannuksena. Vantaasta tulee Suomen lumivarmin kaupunki. Tästä lähtien hiihtokausi alkaa varmasti Hakunilan urheilupuistossa aina marraskuun alussa. Perheet pääsevät laduille isänpäivästä äitienpäivään, Kallislahti lupaa.

Vantaan lumetusjärjestelmä tuo säästöjä ja energiatehokkuutta

Mittava investointi tuo hänen mukaansa kustannussäästöjä pitkällä aikavälillä. Uuden lumetusjärjestelmän ansiosta Vantaan ei muiden paikkakuntien tapaan tarvitse erikseen satsata kalliiseen lumen varastointiin kesän ajaksi.

Lumetustekniikka on Kallislahden mukaan myös energiatehokasta.

Matematiikka menee niin, että yhdellä megawatilla sähköä saadaan viisi megawattia lämpöä. Laskennallisesti ajatellen tällä omalla lämpövoimalalla voidaan lämmittää uimahalli koko vuoden ajaksi. Kaupungilla on käytännössä oma sähköverkko, joten energiaa ei oteta valtakunnan verkosta, Kallislahti kertoo.

Hakunilan SM-hiihdot starttaavat perjantaina

Vantaalla kilpaillaan 2. helmikuuta 2024 alkaen Suomen mestaruuksista. SM-hiihdot järjestetään Hakunilan urheilupuistossa perjantaista sunnuntaihin 2.-4. helmikuuta.

Kolmipäiväisen kisaviikonlopun ohjelmassa on vapaan sprintit perjantaina aamukymmenestä alkaen. Perinteisen hiihtotavan 20 kilometrin väliaikalähdöt alkavat lauantaina klo 10.30 ja parisprintit sunnuntaina klo 10.

Kisat järjestävä Vantaan hiihtoseura iloitsee siitä, että lumikontti tuo vastaisuudessa lisää suuria urheilu- ja liikuntatapahtumia Hakunilaan. Seura on yksi Suomen suurimmista urheiluseuroista. 

SM-hiihtojen järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Seppo Räty riemuitsee Vantaan kaupungin antamasta vankasta tuesta.

Yhteistyö on sujunut erinomaisesti. Vantaalla on hieno talkooporukka. Vapaaehtoisia on yli 200 aina 10-vuotiaista 85-vuotiaisiin asti. Katsojia odotetaan jälleen useita tuhansia jokaisena päivänä, Räty sanoo.

 

Avainsanat

Talvi Urheilu