Vantaan ensimmäinen liikkumisohjelma sai valtuutetut liikkumaan
Vantaan kaupunginvaltuusto hyväksyi 26. helmikuuta Vantaan ensimmäisen liikkumisohjelman. Ohjelma myös innosti valtuutetut liikkumaan ja taukojumppaamaan kokouksessa. Lisäksi liikunnallisessa kokouksessa hyväksyttiin Kivistön tapahtuma-areenan, Vantaan ratikan Länsimäen ja Havukosken asemakaavat.
Vantaalaiset liikkuvat liian vähän
Vantaa tarttuu liikkumattomuuden haasteisiin kaupungin ensimmäisessä liikkumisohjelmassa. Liikkuva Vantaa -ohjelman tavoitteena on edistää vantaalaisten arkiaktiivisuutta ja poistaa liikkumisen esteitä. Ohjelma on tehty ja sitä toteutetaan yhteistyönä kaikilla kaupungin toimialoilla. Liikkumisohjelma julkaistaan maaliskuun aikana Vantaan verkkosivuilla.
Suurin osa vantaalaisista aikuisista ei liiku terveytensä kannalta riittävästi. Liikuntasuositusten mukaisesti liikkuu vain alle puolet Vantaan aikuisväestöstä. Myös vantaalaiset lapset ja nuoret liikkuvat liian vähän. Vantaalla liian vähäisen liikkumisen kustannukset arvioidaan olevan n. 106 miljoonaa euroa vuodessa. Liikkumisohjelma vastaa paikallisella tasolla Suomen hallituksen valmistelemaan Suomi liikkeelle -ohjelmaan.
Kivistön tapahtuma-areenan asemakaavalla ja asem akaavamuutoksella mahdollistetaan monitoimiareena ja hotelli sekä ravintola- liike-, urheilu- ja toimistotilaa. Hankkeella on toteutuessaan valtakunnallista merkitystä kansainvälisten urheilutapahtumien ja erilaisten kulttuuritilaisuuksien kuten konserttien järjestämisessä. Monitoimiareenassa järjestetään erikokoisia urheilu- ja kulttuuritapahtumia. Urheilutapahtumien kapasiteetti on noin 17 000 katsomopaikkaa ja konserttitapahtumassa kokonaiskatsomon kapasiteetti on noin 21 000 asiakaspaikkaa.
Länsimäen asemakaavan muutoksella levennetään katualuetta Länsimäentiellä muuttamalla autopaikkojen korttelialuetta, asuinkerrostalojen korttelialuetta, yleisten rakennusten aluetta sekä puistoaluetta osin katualueeksi. Muutoksessa varaudutaan Vantaan ratikkaan osoittamalla riittävä tila ratikan vaatimalle infrastruktuurille sekä parannetulle katuympäristölle. Raitiotielle ja siihen liittyville toiminnoille, kuten ajoneuvoliikenteelle, pyöräilylle ja kävelylle, viheralueille, istutuksille ja hulevesiratkaisuille osoitetaan tilaa asemakaavassa suurentamalla katualueita ja pienentämällä muita alueita.
Havukosken Rosenlundin asemakaavalla mahdollistetaan kunnallistekniikan rakentaminen, jotta alueen asukkaat voisivat päästä vesihuollon piiriin. Asemakaavalla osoitetaan maatilarakennusten korttelialue, täydennetään Rosenlundintien vartta erillispientaloilla ja osoitetaan Rosenlundintie katualueeksi.
Lisäksi kokouksessa keskusteltiin valtuutettujen tekemistä aloitteista vuonna 2023 sekä aloitteesta koskien katujen ja puistojen kunnossapidon päivystystä.