Myyrmäen Ojahakaan kaavoitetaan uutta yhtenäiskoulua ja asuntoja – asukastilaisuudet 27.3. ja 8.4.

Uutinen

Ojahakaan ollaan kaavoittamassa 900 oppilaan yhtenäiskoulu, iso liikuntahalli sekä asuntoja. Suunnitelmat liittyvät kahteen eri kaavahankkeeseen, joita esitellään asukastilaisuuksissa kevään aikana.

Ilmakuva Ojahaan alueesta.

Ilmakuva Ojahaan alueesta.

Toisessa kaavahankkeista kaavoitetaan yhtenäiskoulu, liikuntahalli ja asuntoja Louhelantien, Ojahaantien, Noropuiston ja Hakamaankujan väliin jäävälle alueelle. Nykyään paikalla sijaitsee Varian ammattioppilaitos, joka puretaan, ja jonka opetus siirtyy Vehkalaan vuonna 2025. 

Alueen eteläosaan on suunnitteilla koulu ja liikuntahalli. Koulurakennukseen rakennetaan ensin 5.9. -luokkien tilat, ja myöhemmin koulua laajennetaan 1.4. -luokan tiloilla. Koulun lähelle rakennettava liikuntahalli toimii sekä koulun käytössä että yleisessä käytössä. 

Alueen pohjoisosaan on suunnitteilla asuntoja. Asuntojen kerroskorkeuksien on suunniteltu vaihtelevan 2½-kerroksisista kaupunkipientaloista yhdeksänkerroksisiin kerrostaloihin. Alueen itäosassa sijaitsee luonnonsuojelualue, joka säilytetään ennallaan. Kaava-alueen poikki tulee kulkemaan viheralue Noropuistosta Ojahakaan.

Kaavamuutoksesta on julkaistu osallisuus- ja arviointisuunnitelma, jossa kerrotaan kaavamuutoksen tavoitteista ja etenemisestä. Osallisuus- ja arviointisuunnitelma on nähtävillä ja kommentoivissa 18.4.2024 asti.

Kaavatyötä esitellään myös kaikille avoimessa asukastilaisuudessa, joka järjestetään keskiviikkona 27.3.2024 klo 17.00–18.30 Vaskivuoren lukion ruokalassa (Virtatie 4). 

Tutustu kaavahankkeeseen: Myyrmäkeen Ojahakaan uusi yhtenäiskoulu ja asuntoja

Ojahaantien 8:n tontille asuntoja

Toisessa kaavahankkeista kaavoitetaan asuinkerrostalo Ojahaantie 8:n tontille, siinä nyt sijaitsevan matalan myymälärakennuksen tilalle. Rakennus olisi osin seitsemän- ja osin kahdeksankerroksinen.

Kaavahankkeesta on julkaistu päivitetty osallistumis- ja arviointisuunnitelma, jossa kerroslukua on madallettu aiemmasta suunnitelmasta. Osallisuus- ja arviointisuunnitelma on nähtävillä ja kommentoivissa 22.4.2024 asti.

Kaavatyötä esitellään asukastilaisuudessa Uomarinteen koulun ruokalassa maanantaina 8.4.2023 klo 17.00–18.30.

Tutustu kaavahankkeeseen: Myyrmäessä​ Ojahaantielle asuntorakentamista

Avainsanat

Myyrmäki Kaavoittaminen