Helatorstain työajat Vantaan ratikan työmailla

Uutinen

Helatorstai 14.5. on pyhäpäivä, jolloin Vantaan ratikan rakentajat viettävät vapaapäivää, joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta.

Keltaisia säiliöautoja työmaalla, joka on aidattu.

Heidehofin alueen työmaan näkymiä 13.5.2026.

Aviapolis 

Aviakujalla asvaltoidaan torstaina 14.5, ja perjantaina 15.5 tehdään ajoratamerkintöjä. Turbiinitiellä on tarvittaessa liikenteenohjaajat paikalla torstaina. Töistä ei tule tavallista rakentamisen ääniä kovempaa melua.  

Muurassa tehdään kaukolämpötöitä sekä kunnallistekniikkaa 14–15.5. Ei aiheuta melua tai liikennehaittaa

Tikkurilantie

Kylmäojan sillalla rakentajat jatkavat raudoitustöitä päivittäin lauantaihin 16.5 saakka. 

Talvikkitien lähellä Tikkurilantiellä tehdään pilaristabilointia perjantaina 15.5.

Tikkurilan keskusta

Kielotien työmaalla tehdään raudoitustöitä paalulaattaa. Myös tunnelin lohkolla rakentajat jatkavat tavallisia rakentamistöitä. Jokiniemenkadulla ei työskennellä.

Kyytitie

Heidehofin liikenneympyrän työmaalla jatkuu maaperänvahvistus, joka on tavallista rakentamista.

Hakunila ja Vaarala 

Työmaakoppeja asennetaan lisää varastoalueelle, joka sijaitsee Vaaralassa osoitteessa Kuussillantie 25.

Länsimäentiellä alkaa siltojen purku 17.5.

Länsimäentiellä rakentajat tekevät normaalia rakentamista, josta aiheutuu korkeintaan tavallisia rakentamisen ääniä. Perjantaina 15.5. tehdään myös tilapäisiä liikennejärjestelyjä

Sunnuntaina 17.5. alkavat Länsimäentien ylittävien siltojen purkujen valmistelevat työt. Liikennekatko alkaa 17.5. kello 17 alkaen. Siltojen purun vuoksi joudumme tekemään yöllä myös meluavia työvaiheita. 

Lue siltojen purusta 5.5. julkaistusta uutisesta

Aurinkoista helatorstaita!

Avainsanat

Ratikka