Vantaan ratikan itäosan ensimmäiset kiskot asennettiin Kyytitiellä
Vantaan ratikan rakentamisessa saavutettiin uusi näkyvä ja merkittävä virstanpylväs torstaina 23. heinäkuuta, kun itäallianssin ensimmäiset kiskot asennettiin Kyytitielle Heidehofinpuiston läheisyyteen. Lähialueen asukkaat pääsivät seuraamaan työvaihetta lähietäisyydeltä ja keskustelemaan hankkeen asiantuntijoiden kanssa.
Työmiehet laskevat raitiotiekiskoa sille suunniteltuun asennuspaikkaan.
Kyytitielle työmaa-aitojen ympärille kokoontui torstaina 23.7.2026 puolen päivän aikaan reilu parikymmentä asukasta ja ratikkahankkeesta kiinnostunutta katsomaan, kuinka tonnin painoiset kaarikiskot laskettiin paikoilleen. Tilaisuus järjestettiin lähialueiden asukkaiden, erityisesti Kuusikon naapuruston toiveiden pohjalta, jotta kaupunkilaiset pääsisivät näkemään konkreettisesti, miten ratikka etenee suunnitelmista raiteiksi Kyytitiellä.
– Halusimme tuoda kaikille julki, että nyt täällä Vantaan ratikan itäallianssissakin saadaan ensimmäiset kiskot maahan ja pääsee katsomaan, miten ja minkälaisella porukalla töitä tehdään, avaa Kreaten työmaapäällikkö Teijo Hyvärinen tilaisuuden taustasta.
– Tehtiin tiedote lähialueen asukkaille ja käytiin sitten omatoimisesti jakamassa se tähän lähelle. Myös someen meni tästä tieto, kuvailee GRK:n työmaainsinööri Evelyn Nyanney viestinnän tärkeää roolia.
Lähialueen asukkaita ja ratikasta kiinnostuneita katselee kiskoasennusta aitojen ulkopuolelta.
Kiskojen asennus on tarkkuutta vaativa työvaihe
Työmaalla kiskot lasketaan ensin puolipölkkyjen päälle, minkä jälkeen niiden sijainti kohdistetaan tarkasti paikoilleen. Kun kohdistus on valmis, kiskot valetaan kiinni rakenteisiin. Valutöiden jälkeen muotit puretaan ja työmiehet siirtyvät seuraavaan kohtaan toistamaan saman työvaiheen. Näin rata rakentuu vaihe vaiheelta tarkasti suunnitellussa järjestyksessä.
Päivän päätteeksi Kyytitielle oli saatu asennettua yhteensä 108 metriä kiskoja.
Työmiehet kohdistavat tarkkaan raitiotiekiskoa paikoilleen.
Pitkän valmistelun jälkeen näkyviä tuloksia
Vaikka kiskojen asennus on yksi pikaraitiotien rakentamisen näkyvimmistä työvaiheista, sitä on kuitenkin edeltänyt pitkä valmisteluvaihe. Kyytitien alueella on rakennettu joulukuusta 2025 lähtien, ja kuukausien aikana alueella on toteutettu laajasti radan edellyttämiä pohja- ja infrastruktuuritöitä.
Ensimmäisten kiskojen asentaminen herätti myös työmaalla innostusta.
– Onhan tämä hienoa. Tätä on odotettu, että päästään ensimmäiset kiskot asentamaan, sillä ratikkaahan tänne on tultu rakentamaan, toteaa Nyanney hymy kasvoillaan.
– Me olemme rakentaneet täällä tekniikkaa, pohjanvahvistuksia, todella paljon kaikkea muutakin ja nyt päästään tähän työvaiheeseen, mikä jää näkyville. Onhan tämä iso juttu, Hyvärinen komppaa tyytyväisenä.
Raitiotiekiskot lähikuvassa paikoilleen asennettuna.
Kiskoasennukset jatkuvat seuraavilla osuuksilla
Ratikan itäosan raitiotiekiskojen asennustöitä jatketaan seuraavaksi Heidehofinpuiston ja Sammaltien–Kanervantien välisellä osuudella. Muutaman viikon kuluttua asennuksia tehdään myös Länsimäentien ja Fazerintien risteysalueen läheisyydessä.
Vantaan ratikan ensimmäiset kiskot asennettiin ratikan länsiosassa 11. toukokuuta lähellä Aviapoliksen asemaa, jossa tulevaisuudessa sijaitsee Plootukatu ja Muuran uusi asuinalue.
Kiskojen asennuksesta vastaa ratikan itäosassa Kreate yhteistyössä GRK:n kanssa ja länsiosassa puolestaan Destia. Liikenteen on tarkoitus alkaa vuonna 2029.
Vantaan ratikan ilmapalloja katselupaikan työmaa-aitaan kiinnitettynä.