Balettienergiaa pojille Veromäen koulussa
Suomen Kansallisbaletin järjesti Balettienergiaa lapsille -työpajan perjantaiaamuna 4.3. Veromäen koulun 3C-luokan pojille.
Kuva: Sercan Alkan
Balettienergiaa lapsille -työpajat kutsuvat tanssimaan
Suomen Kansallisbaletti täyttää sata vuotta vuonna 2022 ja järjestää sen kunniaksi sata ilmaista balettityöpajaa koululaisille ympäri Suomen. Työpajat ovat osa Kansallisoopperan ja -baletin yleisö- ja kuntayhteistyötä. Pajojen avulla halutaan innostaa lapsia omassa liikkumisessaan uusille mukavuusalueille ja lisätä balettiin liittyvää tietoa. Pajat toteutetaan koulujen liikuntasaleissa huhti-toukokuussa ja elo-lokakuussa 2022 Jane ja Aatos Erkon säätiön tuella.
Millainen työpaja oli oppilaiden ja opettajan mielestä?
Oppilaat osallistuivat ensin tanssilliseen liikuntatuntiin, jossa kokeiltiin voimistelua, akrobatiaa ja piruetteja, jonka jälkeen katsottiin yhdessä videokatkelma Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas -baletista.
Ajattelin ennen työpajaa, että baletti on ihan tyttöjen juttu, tuumasi yksi pojista, ja jatkoi: - Baletti kuulosti tylsältä, mutta nyt pajan jälkeen tuntuu, että se on yllättävän hauska ja monipuolinen harrastus. Hauskinta oli tasapainoilu ja piruettilaudat.
Toinen osallistuja innostui akrobatiasta: - Siinä oli vähän kaikenlaista, piti tasapainoilla ja tehdä akrobatiaa! Tykkäsin työpajasta, oli tosi kivaa!
Luokanopettaja Jatta Suvanne iloitsi oppilailleen tarjoutuneesta tanssillisesta aamusta: - Pojat pääsivät tutustumaan uuteen liikunnan ja kulttuurin muotoon. Moni ei varmastikaan muutoin osallistuisi vastaavaan toimintaan esimerkiksi vapaa-ajallaan. On myös aina tarpeellista ja virkistävää vaihtelua oppilaille päästä tekemään yhteistyötä myös koulun ulkopuolisten kanssa.