Håkansbölessä hehkuu valopolku 17.–19.10.

Uutinen

Asiasanat

Hakunilan suuralue Kulttuuri

Håkansbölen kartanopuistossa pääsee syyslomaviikolla nauttimaan hehkuvista valoista, historiallisesta tunnelmasta ja valotanssista. Valot syttyvät kartanopuistossa 17.-19.10. kello 18 ja sammuvat kello 21.

Valopolulla hehkuu lähes sata pientä jugend-aiheista teosta, joilla juhlistetaan Håkansbölen päärakennuksen suunnitelleen arkkitehti Armas Lindgrenin uraa. Tänä syksynä tulee kuluneeksi 150 vuotta Lindgrenin syntymästä.  

Näyttelyt kartanoalueen aitoissa sekä kahvila-ravintola Håkans ovat avoinna. Tapahtumapäivinä on muutakin ohjelmaa, joka huipentuu lauantain valotanssiin, Kartanomusiikkia Vantaalta -ääniteoksen ensiesitykseen ja luentoon kartanon asukkaiden elämästä. 

Ohjelmassa lauantaina 19.10.  

Klo 17 Erilaiset elämät Håkansbölessä -luento. Luennolla tutustutaan Håkansbölen kartanonherroihin ja -rouviin ja siihen, miten piiat, pehtoorit sekä muut työntekijät elivät tilalla viime vuosisadan vaihteessa. Luennoitsija Maiju Hautamäki Vantaan kaupunginmuseosta.

Klo 18 Kartanomusiikkia Vantaalta -ääniteoksen ensiesitys kartanon juhlatallissa. Hakunilalainen viulutaiteilija-muusikko Aleksi Trygg on yhdessä säveltäjä-pianisti Juuso Kontiolan kanssa säveltänyt Vantaan kartanoille taiteellisesti kunnianhimoisen 10-minuuttisen ääniteoksen. Teoksessa viitataan kartanoiden historiaan ja tulevaisuuteen esimerkiksi yhdistelemällä akustisia ja elektronisia soittimia sekä akustista ääntä ja vanhoja äänitteitä.  

Klo 19 ja 19:45 Valotanssia by Duo Saras. Duo Saras on kahden sirkusammattilaisen muodostama pari. Håkansbölen hehkussa he esiintyvät illan hämärtyessä ja lumoavat katsojat valosiivissä liidellen ja tanssien.  

Valopolun toteuttaa yhteistyössä Vantaan kaupunginmuseo ja Käsityö- ja muotoilukoulu Taito Etelä-Suomi. Mukana on myös lähikoulujen oppilaiden sekä Lastenkulttuurikeskus Pyykkituvan työpajojen tuotoksia.

 

Avainsanat

Håkansbölen kartano Tapahtuma Museot