Kielin ja palkein –juhlakonsertissa 5.10. musiikkia Vantaalta ja maailmalta
Vantaan musiikkiopiston kitaristit, harpistit, kantelistit ja harmonikan soittajat esiintyvät yhteisessä juhlakonsertissa Korson Lumosalissa lauantaina 5.10. klo 15.
Konsertissa juhlistetaan 60-vuotiasta Vantaan musiikkiopistoa ja 50-vuotiasta Vantaan kaupunkia. Kielin ja palkein -konsertissa liikutaan musiikin matkassa sekä kotona Vantaalla että eri puolilla maailmaa. Kotoisa ja perinteinen sekä uudempi vantaalainen musiikki saavat seurakseen esimerkiksi argentiinalaista tangoa sekä pop- ja elokuvamusiikkia.
Konsertin pääosassa on erityislaatuinen suurorkesteri, jossa kaikki soittimet, kielet ja palkeet, oppilaat ja opettajat yhdistävät voimansa. Lisäksi kuullaan musiikkia pienemmillä kokoonpanoilla ja opettajaorkesterin ensiesiintyminen.
Ei väliaikaa. Vapaa pääsy. Sali täytetään saapumisjärjestyksessä.
Järjestäjä: Vantaan musiikkiopisto – Vanda musikinstitut
Lumosali, Urpiaisentie 14, 01450 Vantaa