Kirjaston öiset seikkailut -tapahtumapäiviä lapsiperheille 5.9.-3.10.

Uutinen

Asiasanat

Kirjastot Kulttuuri Lapsiperheet

Vaikka on päivä, on Vantaan kirjastoissa öistä ohjelmaa lapsiperheille 5.9.-3.10.2026. Kirjaston öiset seikkailut -tapahtumia on syksyllä Hakunilan, Koivukylän, Länsimäen, Lumon, Martinlaakson, Mosaiikin, Myyrmäen ja Tikkurilan kirjastoissa sekä kirjastoautossa.

Herra Hakkarainen kävelee unissaan.

Teatteri Vantaan Herra Hakkaraisen yö -esitys on useissa Vantaan kirjastoissa syys-lokakuussa.

Lue tiivistelmä

Vantaan kirjastot järjestävät syksyllä 2026 lapsiperheille suunnattuja Kirjaston öiset seikkailut -tapahtumia. Ohjelmaa on tarjolla useissa kaupungin kirjastoissa 5.9.–3.10.

  • Osallistua voi Hakunilan, Koivukylän, Länsimäen, Lumon, Martinlaakson, Mosaiikin, Myyrmäen ja Tikkurilan kirjastoissa.
  • Tapahtumat tarjoavat öistä ohjelmaa päiväsaikaan.
  • Tapahtumat ovat ilmaisia.
  • Tapahtumat ovat osa Vantaan kirjastojen kulttuuritarjontaa.
Näytä lisää

Kirjastoissa on joko Teatteri Vantaan esitys Herra Hakkaraisen yö tai leikkisä satuhetki. Lisäksi on teemaan liittyviä askarteluhetkiä ja tehtävärata. Joissakin kirjastoissa ja kirjastoautossa pehmolelut pääsevät tapahtumaviikolla yökylään. 

Kaikki tapahtumat ovat maksuttomia eikä niihin tarvitse ilmoittautua ennakkoon.

Herra Hakkaraisen yö -teatteriesitys

Hakunilan, Koivukylän, Länsimäen, Martinlaakson, Myyrmäen ja Tikkurilan kirjastoissa on Teatteri Vantaan esitys Herra Hakkaraisen yö. Unissaan kävelevä Herra Hakkarainen johdattaa pienet katsojat kurkistamaan, mitä kaikkea tapahtuu yöllä, kun muut nukkuvat. Teatteriesityksen kesto on 30 minuuttia, ikäsuositus on 2-8-vuotiaille. Teatteriin ei ole ennakkoilmoittautumista ja se on maksuton.  

Leikkisät satuhetket 

Mosaiikin kirjastossa Kivistössä on Nukkumatin iltasatu, joka on leikkiä ja laulua sisältävä osallistava näytelmä. Korsossa Lumon kirjastossa on puolestaan leikkisä satuhetki, joka on kaikkea muuta kuin rauhaisa iltasatu. Satuhetkessä tarinaan tulee mukaan liikettä, loruja, soittimia ja musiikkia.    

Pehmolelut yökylään  

Entä millaista on olla yötä kirjastossa? Kutsumme kaikennäköiset ja -kokoiset pehmolelut yökylään Lumon, Koivukylän ja Länsimäen kirjastoihin sekä kirjastoautoon. Pehmoleluille on luvassa leikkimistä, pelailua – ja tietenkin satujen lukemista!  Tuo pehmolelusi Länsimäen, Lumon tai Koivukylän kirjastoon tapahtumaviikon ti-to ja nouda se kotiin tapahtumalauantaina.  

Kirjastoautossa pehmolelujen yökyläily on 14.9.- 17.9. Kirjastoautossa pehmolelun voi tulla hakemaan kotiin seuraavan kerran samalta iltapysäkiltä. Kuvia pehmolelujen yöllisistä seikkailuista tulee jälkikäteen katsottavaksi kirjastojen someen.

Tehtävärata ja askartelua

Monissa kirjastoissa tapahtumapäivän ohjelmassa on myös yö-teemainen tehtävärata tai askartelua. Tehtäväradalla on nukkumaanmenoon ja nukkumiseen liittyvää puuhaa. Lukutaitoiset lapset voivat tehdä tehtävät omatoimisesti, pienet lapset oman aikuisen seurassa. Lopuksi jokainen saa pienen palkinnon.  

Hakunilassa ja Mosaiikissa askarrellaan Unimaisemaa. Tikkurilassa askarrellaan Nukkumatin unipurkkia ja Lumossa kuun vaiheita.

Ohjelmat kirjastoissa

Myyrmäen kirjasto, lauantai 5.9.

  • Teatteri Vantaa: Herra Hakkaraisen yö klo 10.30-11
  • Tehtävärata klo 11-16  

Länsimäen kirjasto, lauantai 5.9.

  • Teatteri Vantaa: Herra Hakkaraisen yö klo 14-14.30
  • Tehtävärata klo 10-16  
  • Pehmolelujen yökyläilyn päätös: tuo pehmolelusi kirjastoon ti 1.9.- to 3.9. ja hae kotiin tapahtumapäivänä 5.9. Pehmoleluluolassa voi viettää lukuhetken lukumajassa ja katsoa kuvia pehmojen öisistä seikkailuista. Jaossa on poistettuja kuvakirjoja.  
  • Perhelauantain päätteeksi paljastetaan kirjaston uusi maskotti nimineen. Aiemmin keväällä oli käynnissä äänestys, jossa sai valita pehmolelun ja ehdottaa sille nimeä.  

Kirjastoauto, maanantai 14.9.-  torstai 17.9.  

  • Tuo pehmolelusi kirjastoauton iltapysäkille ja hae kotiin seuraavan kerran samalta iltapysäkiltä.  

Tikkurilan kirjasto, lauantai 19.9.  

  • Teatteri Vantaa: Herra Hakkaraisen yö klo 10-10.30
  • Tehtävärata klo 10-15
  • Nukkumatin unipurkin askartelu klo 10.30-11.30

Martinlaakson kirjasto, lauantai 19.9.

  • Teatteri Vantaa: Herra Hakkaraisen yö klo 14-14.30
  • Tehtävärata klo 10-15

Lumon kirjasto (Korso), lauantai 26.9.

  • Leikkisä satuhetki klo 14.30-15  
  • Tehtävärata klo 10-15
  • Kuun vaiheiden askartelu klo 12-14
  • Pehmolelujen yökyläilyn päätös: tuo pehmolelusi kirjastoon ti 22.9.- to 24.9. klo 17 mennessä ja hae kotiin tapahtumapäivänä 26.9.

Mosaiikin kirjasto (Kivistö), tiistai 29.9.

  • Nukkumatin iltasatuesitys klo 17-17.30
  • Unimaiseman askartelu klo 17.30-18.30

Koivukylän kirjasto, lauantai 3.10.

  • Teatteri Vantaa: Herra Hakkaraisen yö klo 10.30-11
  • Tehtävärata klo 10-16
  • Pehmolelujen yökyläilyn päätös: tuo pehmolelusi kirjastoon ti 29.9.-to 1.10. ja hae kotiin tapahtumapäivänä 3.10.

Hakunilan kirjasto, lauantai 3.10.

  • Teatteri Vantaa: Herra Hakkaraisen yö klo 13-13.30
  • Tehtävärata klo 10-16
  • Unimaiseman askartelu klo 13.30-14.30.

Ohjelmien mahdolliset muutokset päivittyvät Vantaan tapahtumakalenteriin ja kirjastojen Helmet-verkkopalveluun.

Avainsanat

Tapahtuma Teatteri Lastenkulttuuri