Kirkonkylänkosken pato puretaan osittain kalojen nousun helpottamiseksi – purku alkamassa

Uutinen

Pato puretaan, sillä se haittaa kalojen ja pohjaeliöstön kulkua joessa. Samalla kosken ranta-alueelle rakennetaan muun muassa oleskelupaikkoja ja rantautumispaikkoja melojille. Työt alkavat kesäkuun alussa.

Kirkonkylänkoski kesällä.

Kirkonkylänkosken padosta puretaan noin 10 metrin osuus. Padosta jätetään jäljelle noin 65 metrin osuus, joka pitää joen vedenkorkeuden nykyisellä tasollaan ja muistuttaa alueen kulttuurihistoriasta.

Kirkonkylänkosken 1840-luvulla rakennettu pato sijaitsee Keravanjoessa, Helsingin pitäjän kirkonkylän eteläpuolella (Kirkonkylänkosken sijainti kartta.vantaa.fi-palvelussa). Pato halutaan purkaa, sillä se haittaa kalojen ja pohjaeliöstön kulkua joessa.

Padon yhteyteen on 1980-luvulla rakennettu kalaportaat, jotka eivät kuitenkaan ole toimineet toivotusti. Osa taimenista yrittää edelleen ohittaa esteen hyppäämällä padon yli, ja saattaa vahingoittua yrityksessään.

Koskeen rakennetaan kutusoraikkoa taimenille – padosta jätetään 65 metrin osuus

Padosta puretaan noin 10 metrin osuus joessa sijaitsevan myllyn ja joen keskellä olevan kallion välistä. Vanhat betoniset kalaportaat puretaan, ja koskeen rakennetaan kutusoraikkoa muun muassa taimenien lisääntymisen helpottamiseksi.

Padosta jätetään jäljelle noin 65 metrin osuus, joka pitää joen vedenkorkeuden nykyisellä tasollaan ja muistuttaa alueen kulttuurihistoriasta. 

Padon purkamisen yhteydessä kehitetään myös Kirkonkylänkosken ranta-aluetta. Rannalle rakennetaan uusia oleskelupaikkoja penkkeineen ja pöytineen, aita rannan ja padon väliin, kulkureittejä veden äärelle sekä rantautumispaikkoja melojille.

Padon purku tukee luonnon monimuotoisuutta

Padon purku palauttaa koskialueen olosuhteet lähemmäs alkuperäistä luonnontilaa ja tukee joessa elävien kalojen ja muiden eliöiden elinmahdollisuuksia. Tämä tukee vesiluonnon monimuotoisuutta. Se myös helpottaa Suomessa erittäin uhanalaisen taimenen kutua.

Taimenen luontainen poikastuotanto on Keravanjoen alueella ollut pitkään vähäistä. Monet Vantaan tärkeimmistä taimenpuroista sijaitsevat Keravanjoen valuma-alueella, padon yläpuolella. Padon purun myötä taimenen kulku lajille suotuisammille kutualueille helpottuu.

Tavoitteena on purkaa kaikki kalojen kulkua estävät padot kaupungin alueelta

– Padon purkaminen on osa Vantaan toimia luonnon monimuotoisuuden hyväksi. Vantaan tavoitteena on purkaa kaikki kalojen kulkua estävät padot kaupungin alueelta. Vuonna 2019 purettiin Tikkurilankosken pato, ja taimenien kulku joessa on sen jälkeen helpottunut huomattavasti. Samaa toivomme nyt Kirkonkylänkosken purulta, kertoo Vantaan kaupungininsinööri Henry Westlin.

Vantaa haluaa olla luontopositiivinen. Tavoitteena ei ole vain pysäyttää luontokatoa, vaan parantaa vantaalaisen luonnon tilaa nykyisestä. 

Valmista syksyllä 2025  

Padon purkuun on valmistauduttu siirtämällä kosken alueella elävät uhanalaiset vuollejokisimpukat joessa ylävirtaan, jotta ne eivät kärsi rakennustöistä ja purun aiheuttamasta veden samentumisesta.

Padon purkutyöt alkavat kesäkuun alussa. Kaikki vedessä tehtävät purku- ja rakennustyöt tehdään valmiiksi elokuun loppuun mennessä, ennen kalojen syyskutua. Rannan alueella työt jatkuvat vielä arviolta lokakuun loppuun.

Pato ranta-alueineen sijaitsee osin Vantaan, osin Helsingin puolella. Padon purkaminen ja ranta-alueen kehitys toteutetaan Vantaan ja Helsingin yhteishankkeena. Lisäksi ympäristöjärjestö WWF Suomi osallistuu padon purun rahoittamiseen.

Katso video simpukoiden siirrosta turvaan rakennustöiltä

Katso video simpukoiden siirrosta Vantaa-kanavan YouTubesta!

Avainsanat

Luonnon monimuotoisuus