Kohti tasa-arvoisempaa tulevaisuutta: Naistenpäivänä Vantaalla edistetään tasa-arvoa ja naisten keksijärohkeutta

Uutinen

Asiasanat

Tikkurilan suuralue

Kansainvälistä naistenpäivää juhlistetaan kaupungintalolla 8.3.2023. Iltaseminaarissa kuullaan inspiroivia puheenvuoroja järjestötoimijoilta, teknologia- ja yrittäjänaisilta sekä tutustutaan tulevaisuuden innovaatioihin. Tilaisuuden avaa kaupunginjohtaja Ritva Viljanen.

Naistenpäivän kuvitettu kuva, josa ihmishahmoja.

Tilaisuuden seminaarissa puhuvat Naisjärjestöjen Keskusliiton asiantuntija Karoliina Paakkinen, Hoiwa-yrityksen toimitusjohtaja Fadumo Ali, Sahan Seuran projektipäällikkö Nia Raut, Teknologian tutkimuskeskuksen erikoistutkija Nina Rilla sekä naiskeksijöiden Quin Suomi -yhdistyksen puheenjohtaja Eija Pessinen. Seminaarin jälkeen on mahdollista tutustua naiskeksijöiden innovaatioihin, kuten Ukrainan sotilaille suunniteltuun suojavarusteeseen.   

Seminaari järjestetään kaupungintalolla (Asematie 7) kello 16–18. Seminaarin jälkeen on tarjolla naistenpäivän kahvit. Tilaisuus on maksuton ja kaikille avoin. Rajallisen osallistujamäärän vuoksi tilaisuuteen ilmoittaudutaan ennakkoon Vantaan tapahtumakalenterissa, ks. Vantaan naistenpäivä: Kohti tasa-arvoisempaa tulevaisuutta.

Naistenpäivää vietetään monin tavoin eri puolilla Vantaata, muun muassa Toimiva Koivukylä - Toimari ry järjestää perinteisen naistenpäivän aamiaistapahtuman Koivukylän asukastilassa. Naistenpäivän ilta huipentuu Martinlaaksossa Kulttuuritalo Martinuksen A Tribute to Nat King Cole -esitykseen kello 18.  Lisätiedot Vantaan tapahtumakalenterissa.

Naistenpäivän seminaari Vantaan tapahtumakalenterissa: https://tapahtumat.vantaa.fi/fi-FI/page/63e0ac35e45ebd056440036d?count=24&sort=creationDate&reverse=true

Avainsanat

Tapahtumat