Kuusijärven talviuimareita muistutetaan varovaisuudesta liukkailla kulkuväylillä

Uutinen

Asiasanat

Liikunta ja ulkoiluToimitilat

Kuusijärven saunojen ja avannon välisellä kulkuväylällä on tapahtunut viime päivinä liukastumisia. Kulkuväylää hiekoitetaan päivittäin ja sen varrelle on viety hiekoitusastia, jotta talviuimarit voivat hiekoittaa kulkuväylää myös iltaisin.

Kaksi miestä uimashortseissa, pipoissa ja uimatossuissa kävelemässä Kuusijärven sähkösaunalta kohti avantoa lumisessa maisemassa.

Kuusijärven sähkösaunojen ja talviuintipaikan välinen kulkuväylä on ollut viime päivinä ajoittain liukas ja väylällä on tapahtunut liukastumisia. Liukkauden ehkäisemiseksi reitti hiekoitetaan päivittäin. Reitin varrelle on viety myös hiekoitusastia, koska alueella ei ole iltaisin talvikunnossapitoa. Kulkuväylällä liikkuvien toivotaan hiekoittavan reittiä iltaisin, jos se muuttuu huonokuntoiseksi.

Sähkösaunojen ulkoportaat, talviuintipaikan laituriväylä ja uintipaikan portaat ovat lämmitettyjä ja pysyvät näin sulina myös pakkasella.

Kuusijärven saunat ovat avoinna päivittäin klo 9–21.

Lisätietoja:

Kuusijärven saunat Vantaa.fi:ssä
 

Avainsanat

Kuusijärvi