Päivitys 13.11.2023 Siipikarjan pidon lisämääräykset poistettu - Vantaalla ei havaintoja lintuinfluenssasta
Ruokavirasto on poistanut lintuinfluenssan vuoksi annetut lisämääräykset siipikarjan pidolle 8.11.2023 alkaen. Vantaalla ei ole ollut havaintoja lintuinfluenssasta eikä lintujen joukkokuolemista.
Vantaalla ei ole todettu lintuinfluenssatapauksia.
Ruokavirasto on lakkauttanut 8.11.2023 alkaen lintuinfluenssan leviämisen estämiseksi kesällä perustetun tartuntavyöhykkeen laajennuksineen.
Samalla puretaan tartuntavyöhykkeellä noudatettavana olleet tautisuojausmääräykset. Lakkautuspäätöstä puoltaa luonnonlintujen tautitilanteen laantuminen ja jo toteutunut lintujen syysmuutto.
Tarkemmin asiasta kerrotaan Ruokaviraston tiedotteessa 8.11.2023 Lintuinfluenssan tartuntavyöhyke lakkautetaan.
Lintuinfluenssavaara otettiin huomioon myös Vantaalla
Lintuinfluenssavaaran vuoksi siipikarja ja lemmikkilinnut piti pitää sisätiloissa 25.7.−8.11.2023. Koko Uusimaa oli Ruokaviraston päätöksella niin sanottua tartuntavyöhykettä, jota koski tiukka ulkonapitokielto. Vapaan ulkoilun kieltämisellä oli tarkoitus välttää lintuinfluenssan tarttuminen luonnonlinnuista siipikarjaan tai lemmikkilintuihin.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan uiminen luonnonvesissä on ollut Vantaalla koko ajan turvallista eikä ole ollut syytä antaa muitakaan suosituksia tai määräyksiä.
Luonnonvaraiset, kuolleet linnut
Yksittäisistä kuolleista luonnonvaraisista linnuista ei ole aihetta ilmoittaa minnekään. Kuolleet linnut voi tarvittaessa poimia kertakäyttökäsineitä ja maskia käyttäen ja laittaa pussissa sekajätteisiin tai linnun voi haudata vähintään 40 cm syvyyteen.
Sen sijaan lintujen joukkokuolemista on ilmoitettava virka-aikaan kaupungin valvontaeläinlääkärille (040 536 0337) tai päivystysaikaan arki-iltaisin ja viikonloppuisin Vantaan kaupungin pieneläinpäivystykseen (043 824 7475). Eläinlääkäri kirjaa tapahtuman ylös.
Ilmoitus pitää tehdä, jos löytää kuolleena samalta alueelta
- vähintään kuusi vesilintua tai
- vähintään kymmenen muuta lintua tai
- yhden petolinnun tai
- vähintään kaksi joutsenta.
Käsihygieniasta tulee huolehtia lintuja käsitellessä. Lintuinfluenssavirukset tarttuvat huonosti ihmiseen ja lemmikkieläimiin, ja tartunta vaatii yleensä läheisen kontaktin sairastuneisiin lintuihin tai niiden eritteisiin.
Lisätietoja: Vantaan kaupunki, valvontaeläinlääkäri Maija Neuvonen (040 185 2674).
Lisätietoja lintuinfluenssasta
Ruokaviraston sivuilla on hyvät ohjeet lintuinfluenssatilanteeseen:
Usein kysyttyä lintuinfluenssasta
Tiedote 25.7.2023 Ruokavirasto laajentaa lintuinfluenssan tartuntavyöhykettä
Tiedote Ruokavirasto suosittelee myös harrastekanojen sisälläpitoa koko Suomessa
Tiedote Lintuinfluenssariski siipikarjalle tällä hetkellä merkittävä (ETT)
Sisällön päivitys 13.11.2023: Muokattu teksti ajan tasalle Ruokaviraston päätöksen mukaan, tartuntavyöhyke lakkautettu.
Sisällön päivitys 10.8.2023: Päivämäärä vaihdettu ajantasaiseksi, lisätty alkuun teksti Tilanne on ennallaan.
Sivun päivitys 31.7.2023: Lisätty maininta uimisesta. Koottu siipikarjaa koskevat tekstit väliotsikon alle.
Sisällön päivitys 26.7.2023: Lintujen sisällä pitäminen vaihdettu suosituksesta määräykseksi. Lisätty Ruokaviraston tiedote 25.7.2023. Nostettu siipikarjaa koskevat kappaleet ylemmäs tekstissä.