Suomi–Somali Cup -jalkapalloturnauksen finaali Myyrmäessä perjantaina 1.8.

Uutinen

Suomi–Somali Cup -jalkapalloturnauksen finaalissa kohtaavat Suomen somaliyhteisön parhaat joukkueet.

Jalkapalloilijoita nurmikentällä, taustalla katsomossa yleisöä.

Suomi–Somali Cup kokoaa yhteen jalkapallofanit eri taustoista ja tarjoaa tilaisuuden nauttia niin korkeatasoisesta jalkapallosta kuin yhteisöllisyydestä. Finaali kisataan nyt toista kertaa Vantaalla.

Suomi–Somali Cupin finaali pelataan perjantaina 1.8. klo 18–21 Myyrmäen jalkapallostadionilla. Finaalin seuraamisen lisäksi tapahtumassa pääsee nauttimaan oheisohjelmasta ja elävästä tunnelmasta. Finaalipäivä on avoin ja maksuton kaikille – mukaan ovat tervetulleita perheet, nuoret, jalkapallon ystävät ja kulttuurin tukijat. 

Tänä vuonna tapahtuman järjestävät Itä-Vantaan Yhteisö ry, Socus ry, ja Tusmo ry yhteistyössä Vantaan kaupungin kanssa.

Suomi–Somali Cup -turnaus kisattiin ensi kertaa vuonna 2003, ja se on järjestetty joka kesä siitä lähtien. Se edistää kulttuurien välistä dialogia ja yhteisöllisyyttä tarjoten tilaisuuden juhlistaa jalkapalloa ja yhteisiä arvoja.

Turnauksen alkuperäinen ja pitkäaikainen järjestäjä on Socus ry. Vuonna 2024 turnauksen semifinaalit ja finaalit järjestettiin ensi kertaa Vantaalla kaupungin 50-vuotisjuhlavuoden kunniaksi.