Syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna Salibandyn Suomi-Ruotsi-maaottelu Energia Areenalla
Nordic Challenge –salibandyturnaus tuo perinteiset Suomi-Ruotsi-maaottelut Myyrmäen Energia Areenalle 1.-2.9.
Kuva: Juha Leskinen.
Miesten maajoukkue uuden valmennuksen johdolla pääsee ensimmäiseen tulikokeeseensa Myyrmäen maaottelussa
Myös U19-miehet ovat mukana tapahtumassa.
Suomen miesten salibandymaajoukkueen Päävalmentaja Esa Jussila tiimeineen on valinnut mukaan kuusi ensikertalaista. Suomen ja Ruotsin miehet sekä U19-miehet iskevät yhteen kaksoismaaotteluissa Vantaan Energia Areenalla.
Ensimmäisiin miesten maaotteluihinsa pukevat Riku Hakanen, Olli Laine, Tuomas Ojala, Markus Salmi, Markus Sipronen ja Waltteri Vesterinen. Joukkueen kokeneimmasta päästä ovat puolestaan 106 maaottelun Eemeli Salin sekä Suomea miehissä 93 kertaa edustanut Nico Salo.
– Joukkue on äärimmäisen kova ja täynnä huippujätkiä, päävalmentaja Esa Jussila tiivistää
Suomi ja Ruotsi kohtaavat kahdesti niin miehissä kuin U19-miehissä. Vantaan maaottelut ovat tänä vuonna ainoa mahdollisuus nähdä Suomen miehet pelaamassa kotiyleisön edessä. Suomi-Ruotsi-maaottelut ovat osa suurta Nordic Challenge -salibandyturnausta, eli maajoukkueet keräävät maaottelupisteitä myös turnauksen kokonaispottiin. Otteluiden lomassa yleisöä viihdyttää koko perheen Säbäkipinä-sirkus.
Maaotteluiden ohjelma, Vantaan Energia Areena
Perjantai 1.9.
- klo 15 FIN-SWE (U19-miehet)
- klo 18.30 FIN-SWE (miehet)
Lauantai 2.9.
- klo 15 FIN-SWE (U19-miehet)
- klo 18.30 FIN-SWE (miehet)
Tapahtuman liput ovat myynnissä Tiketti.fi:ssä. Ovet avataan yleisölle tunti ennen ensimmäistä ottelua.
Lue lisää tapahtumakalenterista.