Temppuja, taitoa ja yhteisöllisyyttä – scoottauksen SM-finaalit Myyrmäessä 6.7.

Uutinen

Scoottaus on vauhdikas ja yhteisöllinen laji, joka kerää nuoria harrastajia ympäri Suomen. Heinäkuussa lajin huiput kokoontuvat Vantaan Myyrmäkeen 6.7. kilpailemaan SM-mitaleista ja paikasta maajoukkueessa.

Suomen Scoottiliitto, on järjestänyt kevään 2025 aikana neljä SM-karsintakilpailua Seinäjoella, Kouvolassa, Espoossa ja Oulussa. Näistä on valikoitunut kilpailijat SM-finaaleihin, jotka järjestetään 5.7. Helsingissä ja 6.7. Vantaalla.

Vantaan SM-finaalit (street) järjestetään lauantaina 6.7.2025 klo 9.00–18.00 Myyrmäen skeittiparkissa (Raappavuorentie 10, 01600 Vantaa). Kilpailussa mitellään neljässä eri sarjassa:

  • 12-vuotiaat ja alle
  • 14-vuotiaat ja alle
  • Avoin sarja
  • Pro-sarja

Kilpailut keräävät paikalle runsaasti yleisöä – karsintakilpailuissa on ollut mukana noin 70 nuorta osallistujaa ja tapahtumat ovat houkutelleet 150–300 katsojaa. Vantaan finaalissa valitaan myös vuoden 2025 scoottauksen maajoukkue, joka edustaa Suomea lajin EM- ja MM-kilpailuissa.

Scoottaus on liikunnallinen ja temppurikas urheilulaji, jossa liikutaan erityisesti temppuiluun suunnitelluilla potkulaudoilla eli scooteilla. Suomessa lajin harrastajia arvioidaan olevan noin 60 000–80 000, joista suurin osa on 7–18-vuotiaita poikia. 

Lajia voi harrastaa lähes missä vain, mutta yleisimmin scootit viuhuvat skeittipuistoissa, halleissa ja pumptrack-radoilla. 

Scoottaus on nuorten omaehtoinen harrastus, jossa korostuvat yhteisöllisyys, kaveruus ja hauskanpito. Laji yhdistää liikunnan ja luovuuden – ja tarjoaa myös mahdollisuuden kilpailla.

Tervetuloa seuraamaan vauhdikasta ja energistä lajia – Vantaalla rullataan kohti maailman huippua!