Vantaalle uusi kesäfestivaali - kaksipäiväinen Vauhti kiihtyy järjestetään elokuun toisena viikonloppuna
Tikkurilan urheilupuistossa perjantaista lauantaihin 9.-10. elokuuta juhlittavalla festivaalilla esiintyy yhteensä viisitoista kotimaista suosikkiartistia Stigistä Battle Beastiin ja Michael Monroesta Popedaan.
Vauhti kiihtyy Vantaa on myös osa tänä vuonna 50 vuotta täyttävän Vantaan juhlavuoden ohjelmaa.
Vantaan festivaalikausi vahvistuu uudella Vauhti kiihtyy Vantaa -festivaalilla, joka järjestetään ensimmäistä kertaa tulevana kesänä.
Tikkurilan urheilupuistossa perjantaista lauantaihin 9.-10. elokuuta juhlittavalla festivaalilla esiintyy yhteensä 15 kotimaista suosikkiartistia Stigistä Battle Beastiin ja Michael Monroesta Popedaan.
Artisteista kaksitoista julkistettiin keskiviikkona 20. maaliskuuta, jolloin lipunmyynti käynnistyi. Loput esiintyjät paljastetaan kevään ja alkukesän aikana.
Tänä vuonna festivaali laajenee Vantaan lisäksi Turkuun. Vauhti kiihtyy Vantaa on myös osa tänä vuonna 50 vuotta täyttävän Vantaan juhlavuoden ohjelmaa.
- On ilo toivottaa Vauhti kiihtyy -festivaali Vantaalle. Uusi festivaali vahvistaa Vantaan asemaa tapahtumien kaupunkina. Viime vuosina on ollut havaittavissa, että enenevissä määrin meille halutaan tulla tekemään isoja tapahtumia. Kaupunkilaisia ilahduttaa kovasti, että Vantaalle on luvassa monipuolinen festivaalitarjonta tulevana kesänä, Vantaan kaupungin kulttuuripäällikkö Reeli Karimäki iloitsee.
Uutuusfestivaalin järjestää Rauhala Eventsin Marko Savolainen, jolla on pitkäaikainen kokemus tapahtumien järjestämisestä. Ensimmäiset Vauhti kiihtyy -festivaalit järjestettiin onnistuneesti kesällä 2023 sekä Oulussa että Tampereella. Kummassakin kaupungissa festivaali keräsi noin 15 000 kävijää.
- Tikkurilan urheilupuisto tarjoaa loistavan paikan festivaaleille. Puitteet ovat kuin tehty kesäfestarille, ja lisäksi julkisen liikenteen yhteydet on loistavat. Odotan innolla, että pääsemme järjestämään Vantaalle uutta festivaalia. Erityisen iloinen olen artistikattauksestamme, siellä on jokaiselle jotain. Ja pääesiintyjämme ovat ihan kotimaan kärkikastia. kesän Vauhti kiihtyy -festivaalit olivat menestys sekä Tampereella että Oulussa. Uskon että saamme vähintään yhtä mukavan festivaalin aikaiseksi Vantaalle, Marko Savolainen sanoo.
Vauhti kiihtyy Vantaa 9.-10.8.2024 Tikkurilan urheilupuistossa (Läntinen Valkoisenlähteentie 56, Vantaa), K-18. Portit pe klo 13-01, la klo 12-01. Liput 29,90-150€ lippu.fi.