Tämä sivu on yli 2 vuotta vanha

Vantaan matonpesupaikat on taas avattu - käytettävissä koko kesän

Uutinen

Asiasanat

Asuminen

Matonpesupaikat on avattu käyttöön tänään 17.5., ja ne ovat kaikkien kaupunkilaisten hyödynnettävissä koko kesän ajan. Pesupaikkojen käyttö on maksutonta.

Matonpesijöitä mattoa pesemässä

Vantaalla on yhteensä kymmenen matonpesupaikkaa Myyrmäen, Tikkurilan, Korson, Koivukylän ja Hakunilan suuralueilla. Kaikilla pesupaikoilla on pesualtaita, mattomankeli ja valutuspuomit. Vesi altaille johdetaan kunnan vesijohtoverkosta, ja jätevedet ohjataan viemäriverkostoon.

Matonpesupaikkoja voi käyttää päiväsaikaan klo 6–22. Yöksi vedentulo suljetaan. Tällä pyritään vähentämään ilkivaltaa pesupaikoilla sekä matonpesupaikkojen käyttöä kiellettyyn toimintaan, kuten ajoneuvojen pesemiseen.

Pesupaikat ovat käytössä koko kesäkauden. Pesupaikat suljetaan ennen yöpakkasia, koska pakkanen voi aiheuttaa vahinkoa veden jäätyessä putkistossa.

Lisätietoja matonpesupaikoista ja niiden sijainnit.