Vaskivuoren lukion korjaustoimenpiteet, henkilöstöinfo pidetty / Tiedote 13.2.2026

Vaskivuoren lukiossa on suoritettu syksyn ja alkutalven aikana vuonna 2025 tutkimuksia, joissa on todettu korjaustarpeita.

Tutkimustuloksista on toimitettu oma tiedote, jossa havaintoja on esitetty. Näiden havaintojen perusteella on suoritettu korjauksia sekä suunniteltu tulevia korjauksia. Linkki tulostiedotteeseen.

Tutkimustuloksista ja korjauksista järjestettiin henkilöstölle infotilaisuus 12.2.2026. Tutkimustuloksia esittelevä diasarja ja tutkimusraportti julkaistaan Vantaa.fi-sivustolla sivulla Lukioiden sisäilmatiedotteet, kun niistä saadaan tietosuojamääräykset täyttävät versiot.

Kirjasto

Kevään ja kesän 2025 aikana suoritettiin kirjaston 037 korjaustoimia, jossa tutkimuksissa havaitut asbestit puhdistettiin. Tilassa uusittiin alakattolevyt ja puhdistettiin alakattojen yläpuoliset tilat. Lisäksi tilan jäähdytyskonvektoreille suoritettiin puhdistus ja huolto. Korjaustoimien onnistuminen varmistettiin aggressiivisella ilmanäytteellä. Tutkimus sisältää pintojen harjaamista alipaineistetussa tilassa, jonka jälkeen tilan puhtaus varmistetaan tutkimalla alipaineistuslaitteiden suodattimet. Kuituja ei havaittu ilmanäytteessä, minkä perusteella voidaan todeta korjaus onnistuneeksi. 

Muita tehtyjä korjauksia

Osa tutkimuksien havainnoista ovat olleet huoltotoimenpiteiden tyyppisiä korjauksia, jotka on suoritettu niiden havaitsemisen jälkeen, näistä esimerkkeinä on oppilashuollon tiloissa ollut johtokotelo, joka ei soveltunut sisätilakäyttöön, sekä ilmanvaihtokoneiden viemäreiden korjaukset ja vesikaton sammaleen poisto. Muitakin huoltokorjauksia on suoritettu.

Koulun syys- ja joululoman aikana on lisäksi suoritettu ensimmäiset ilmanvaihdon korjaustoimet sekä rakenteiden tiivistyskorjauksia ja kuitulähteiden poistamista. 

Korjaustöiden laatu ja laajuus edellyttää, että ne suoritetaan koulujen loma-aikana, sillä töitä tehdään myös luokkatiloissa.

Lähiaikojen korjaukset

Julkisivujen korjaustoimet on suunniteltu tutkimusten suositusten perusteella tuleville 1–3 vuotisjaksolle.

Oppilashuollon tilojen 173 ja 180 korjauksia suoritetaan viikolla 8 koulun talviloman aikana. Osaa korjaustoimista näissä tiloissa jatketaan erikseen sovittavassa aikataulussa, viimeistään koulun kesäloman aikana vuonna 2026.

Koulun osana olevassa laajennusosassa on tiloissa 172, 266, 267 ja 278 linoleumtaulut, jotka uusitaan. Tauluista ei ole havaittu erityistä hajua, mutta kokemuksen perusteella taulut vaihdetaan toiseen materiaaliin ennakoivasti. Muita koulussa olevia vastaavia tauluja kartoitetaan ja niitä uusitaan tarvittaessa.

Alaslaskettujen kattojen yläpuolella olevassa sekä tilojen akustisissa mineraalivillalevyissä on havaittu avoimia leikkauspintoja sekä epäpuhtautta. Leikkauspintojen korjauksia on suoritettu koulun syys- ja joululomalla. Korjauskohteita on kuitenkin useita, joten työ ei ole valmistunut. Korjaustöitä jatketaan koulun talviloman aikana. Osa töistä ovat pitkäkestoisempia ja ne suoritetaan koulun kesäloman aikana, näistä esimerkkinä on koulun katsomon/auditorion seinäpintojen kuitulähteet. 

Kesäkorjaukset

Tiloissa 216 ja 217 suunnitellaan lasijulkisivun uusiminen, jonka yhteydessä luokkatilan 217 osalta joudutaan suorittamaan lattian muutos. Korjaustoimenpiteen suunnittelu on käynnissä ja uusiminen on aikataulutettu suoritettavaksi kesäloman aikana. Julkisivu säilyy olemassa olevan näköisenä, jolloin muutosta julkisivukuvaan ei tule. Opetustiloissa suoritetaan samalla pintojen uusimista ja opetustekniikan siirtoa palvelemaan koulun toimintaa paremmin.

 

Ilmanvaihdon tutkimuksissa on havaittu puhdistus- ja säätötarvetta. Säätötöiden laadun varmistukseksi työn suunnittelu on kilpailutettu ja suunnittelu on käynnistymässä. Suunnittelun tavoitteena on säätää ilmanvaihtojärjestelmä käytön mukaiseksi, sillä koulussa on vuosien varrella muutettu tilojen käyttötarkoituksia ja tilojen käyttäjämääriä. Osana suunnittelua tarkastellaan lisäksi mahdollisia kuitulähteitä ilmanvaihtojärjestelmässä. Mikäli kuitulähteitä havaitaan, suunnitellaan niiden korjaukset suoritettavaksi ilmanvaihdon puhdistuksen ja säädön yhteydessä.

Ilmanvaihdon korjaukset, puhdistukset ja säätö on aikataulutettu suoritettavaksi koulun kesäloman aikana.

Tutkimusten ja muiden tarkastusten perusteella on havaittu myös useita yksittäisiä korjaustarpeita, joita suoritetaan muiden töiden yhteydessä. 

Korjaustoimenpiteet keskittyvät koulun loma-ajoille, jolloin korjauksista ei aiheudu erityistä haittaa koulun toiminnalle. 

Työt suorittavat Vantti sekä Vantaan kaupungin puitesopimustoimittajat.

Mahdollinen oireilu

Tutkimuksissa havaitut asiat voivat aiheuttaa oireita ja haittoja tiloissa oleskeltaessa. Työjärjestelyjä kannattaa tehdä. Tietojen perusteella pysyvän terveyshaitan todennäköisyys on vähäinen. 

Jos opiskelija epäilee oireidensa liittyvän sisäilmaan, on syytä ottaa yhteyttä rehtoriin sekä opiskelijaterveydenhuoltoon. Opiskelijoiden tukena on erityisesti sisäilmaterveydenhoitaja Katriina Baptista, katriina.baptista@vakehyva.fi. 

 

Jos henkilöstö epäilee oireilunsa johtuvan sisäilmasta, on syytä ottaa yhteyttä työterveyshuoltoon hoitopolun varmistamiseksi. Oireilusta on syytä ilmoittaa myös rehtorille, jotta saadaan ajantasainen kokonaiskuva tilanteesta, ja tehdä myös Tutka-ilmoitus. 

Sisäilmaan liitettyä oireilua voi olla mm. oppilaitoksessa oloaikaan ajoittuva silmien punoitus, nenän ja hengitysteiden ärsytysoireet, ihoreaktiot, joskus päänsärky ja yleinen väsymys tai lämpöily. Oireet voivat olla epämääräisiä, mutta helpottuvat usein tiloista poistuttaessa. Vaikeat oireet ovat hyvin harvinaisia. Oireiluun suhtaudutaan aina vakavasti. 

Vantaan verkkosivuilta ohjeet sisäilmaoireita epäileville henkilöille: 
Sisäilmaoireilu ja hoitopolku terveydenhoidossa

Opiskelijaterveydenhuollon tuki oppilaille https://www.vantaa.fi/node/4242

Lukioiden sisäilmatiedotteet

Lisätietoja:

sisailma@vantaa.fi

Avainsanat

Toimitilojen sisäilma