Itä-Hakkilan päiväkodin sisäilman olosuhteet seurannassa / Tiedote 7.2.2025

Asiasanat

Hakunilan suuralue Toimitilat

Vantaan kaupungin sisäilma-asiantuntijat katselmoivat päiväkodin tiloja 5.2.2025. Kierroksen aikana tehtiin aistinvaraisia havaintoja ja lyhytaikaisia olosuhdemittauksia.

Tilojen käyttäjiltä saatiin palautetta, että joissakin tiloissa on turhan lämmintä (Päivänsäteet) ja toisaalla viileää (Tähtisumut).

Rakennus on valmistunut vuonna 2016. Siinä on lattialämmitys sekä koneellinen tulo-poistoilmanvaihto. Kierroksen aikana hetkelliset mittaukset näyttivät hyvää tasoa. Päiväkodin tiloissa on ollut lokakuusta 2023 alkaen mittalaitteet, joiden avulla voidaan etänä seurata sisäilman olosuhteita: lämpötilaa, suhteellista kosteutta, hiilidioksidipitoisuutta ja paine-eroa ulkovaipan yli. Myös huoltotoimenpiteitä on tehty tarpeen mukaan. Lattialämmityksen asetusarvoa pudotettiin tammikuussa parilla asteella. Tuloilman lämpötilaa on myös säädetty sisäilman lämpötilaa alemmalle tasolle, jotta ilman sekoittuminen tiloissa parantuisi.

Olosuhdeseurannan tuloksia

Viime vuoden lopulla sisäilman lämpötila nousi varsin korkealle, ajoittain jopa yli 24 asteen joissakin tiloissa. Lämpötila oli korkeimmillaan käyttöajan ulkopuolella, jolloin lattialämmitys lämmittää tiloja, mutta ilmanvaihto ei huuhtele tiloja kuten käyttöaikoina. Lattialämmityksen asetusarvon pudotuksen jälkeen lämpötila on ollut pääosin välillä 20…22 astetta. Parissa 1. kerroksen tilassa lämpötila on ollut vielä 22–23 asteen välillä. Tämä toimenpide on kuitenkin vienyt tilannetta oikeaan suuntaan näillä alueilla. Toisaalta Tähtisumujen tiloissa lämpötila on ollut alle 20 astetta. Tilaratkaisu poikkeaa päiväkodin muista tiloista siten, että siinä on kolme ulkoseinää sekä isoja ikkunapintoja ulkoterassille. Huolto on selvittänyt lattialämmityksen toimintaa tilassa ja selvitystyötä jatketaan. 

Sisälämpötila vaikuttaa myös tunkkaisuuden kokemukseen. Liian lämpimissä tiloissa ilma tuntuu usein tunkkaisemmalta kuin mitä viileissä tiloissa. Lämpötilaa voi säätää myös tilakohtaisesti termostaateista, mikäli sisäilma vielä tuntuu liian lämpimältä. On kuitenkin hyvä tiedostaa, että termostaatin säätö ei näy heti sisäilman lämpötilan muutoksena, yleensä vaikutus nähdään vasta seuraavana päivänä. 

Olosuhdeseurannan tulosten perusteella ilmanvaihto riittää hyvin nykyiselle käyttäjämäärälle silloin kun käyttäjät ovat jakautuneet useisiin tiloihin. Tiloihin suunnitellut ilmamäärät ovat kuitenkin niukat. Tämän vuoksi sisäilman hiilidioksidipitoisuus nousee erityisesti lepohetken aikana, kun samassa suljetussa tilassa on pidemmän aikaa paljon ihmisiä. Tyypillisesti hiilidioksidipitoisuus nousee tyydyttävälle tasolle noin 1200 ppm tuntumaan. Asumisterveysasetuksen toimenpideraja 1550 ppm on ylittynyt hetkellisesti joissakin tiloissa. 

Sisä- ja ulkoilman välinen paine-ero on ollut hyvällä tasolla vaihdellen pääosin -5…+5 Pa välillä. Tulos kertoo siitä, että tulo- ja poistoilmamäärät ovat hyvin tasapainossa. Tällaisessa tilanteessa ilmavirtaukset rakenteiden läpi eivät ole voimakkaita, mikä on hyvä asia sisäilman laadun kannalta.

Niihin tiloihin, joissa mittalaitteet ovat, laitetaan nyt myös QR-koodit. QR-koodeja skannaamalla voit nähdä tilan lämpötilan ja hiilidioksidipitoisuuden. Sisäilman lämpötilan olisi hyvä pysytellä 20–22 asteen välillä. Sisäilman hiilidioksidipitoisuus ei saisi ylittää asumisterveysasetuksen toimenpiderajaa 1550 ppm.

Mitä seuraavaksi

  • Olosuhdeseurantaa jatketaan edelleen. Päivänsäteiden ryhmätiloihin (ovinumerot 115 ja 117) lisätään mittalaitteet, jotta tilojen lämpötilaa voidaan tarkemmin seurata. Lisäys tehdään 13.2.2025.
  • Tähtisumujen tilan viileyttä selvitetään, verkoston lämpötilaa pyritään selvittämään vielä tänä talvena pakkasjakson aikana.
  • Tiloihin, joissa mittalaitteet ovat, laitetaan myös QR-koodit. Niitä voi halutessaan skannata, jolloin näkee sisäilman lämpötilan ja hiilidioksidipitoisuuden.
  • Lattialämmitystä voi säätää myös itse tilakohtaisesti termostaattien avulla. Muutos tilan lämpötilassa ei kuitenkaan tapahdu nopeasti, se on aistittavissa vasta arviolta seuraavana päivänä.

Avainsanat

Toimitilojen sisäilma