Hevoshaan päiväkodissa tehdään tutkimuksia Tiedote 25.5.2023

Asiasanat

Toimitilat

Hevoshaan päiväkodissa tehdään kesällä rakenteiden kuntoon ja sisäilmaan liittyviä tutkimuksia. Tutkimukset tehdään kesä-heinäkuussa. Tutkimuksista aiheutuu hieman haittaa, mutta tutkimusajat sovitetaan päiväkodin toimintaan.

Rakennuksessa on ollut muutamia paikallisia kosteusvuotoja, nyt halutaan selvittää, onko vaurioista aiheutunut haittaa rakenteille. Tiloissa on ajoittain havaittu myös poikkeavaa hajua ja viemärinhajua, joiden syytä selvitellään. Rakennukseen tehdään kosteuskartoitus ja tarvittaessa tehdään tarkentavia kosteusmittauksia. Rakenteita tutkitaan myös rakenneavausten ja materiaalinäytteiden avulla ulkoseinärakenteista, väliseinärakenteista ja välipohjarakenteista.  

Tutkimustulokset tiedotetaan tutkimusten valmistuttua.

MAHDOLLISET HAITAT JA OIREILU

On tavanomaista, että sisäympäristön tekijät aiheuttavat päiväkodeissa yleisiä haittoja, kuten epämiellyttävää hajua, vetoa tai tunkkaista ilmaa. Näistä on syytä ilmoittaa aina välittömästi huoltoon, jotta tilannetta saadaan korjattua.

Jos huoltaja epäilee lapsella esiintyvien oireiden liittyvän sisäilmaan, asia on syytä ottaa puheeksi terveydenhoidossa lääkärin kanssa. Henkilöstön oireilusta on syytä ottaa yhteyttä työterveyshuoltoon hoitopolun varmistamiseksi. Epäilystä on syytä ilmoittaa myös päiväkodinjohtajalle ajantasaisen kokonaiskuvan vuoksi ja tehdä myös Tutka-ilmoitus.

 

Sisäilmaan liitettyä oireilua voi olla mm. päiväkodissa oloaikaan ajoittuva silmien punoitus, nenän ja hengitysteiden ärsytysoireet, ihoreaktiot, joskus päänsärky ja yleinen väsymys tai lämpöily. Oireet voivat olla epämääräisiä, mutta helpottuvat usein tiloista poistuttaessa. Vaikeat oireet ovat hyvin harvinaisia. Oireiluun suhtaudutaan aina vakavasti.

Tarkemmat ohjeet sisäilmaoireita epäileville henkilöille Vantaan verkkosivuilla: https://www.vantaa.fi/node/4239.

Lisätietoja tutkimukset

sisailma@vantaa.fi.

Avainsanat

Toimitilojen sisäilma