Helsinge Skolan lähiliikuntapaikka
9m x 13m kokoinen koripalloareena tekonurmella ja kahdella koripallotelineellä, yksittäinen koripalloteline, kuntoiluvälineitä ja pingispöytä.
Esittely
9m x 13m kokoinen koripalloareena tekonurmella ja kahdella koripallotelineellä, yksittäinen koripalloteline, kuntoiluvälineitä ja pingispöytä.
Lähiliikuntapaikka on päiväaikaan koulun käytössä, iltaisin ja viikonloppuisin kaikkien vapaassa käytössä.
Lähiliikuntapaikka on päiväaikaan koulun käytössä, iltaisin ja viikonloppuisin kaikkien vapaassa käytössä.
Yhteystiedot ja aukiolo
- Osoite
Ylästöntie 3
01510 Vantaa
Suomi
Palvelut
Liikunnan palvelualue huolehtii kaupungin liikuntapalvelujen kehittämisestä ja järjestämisestä, liikuntapaikkojen ylläpidosta ja kehittämisestä sekä tukee liikuntajärjestöjen ja urheiluseurojen toimintaa.
Vantaalla on erilaisia lähiliikuntapaikkoja, joissa voi liikkua maksutta.
Vantaalla on erilaisia ulkoliikuntapaikkoja. Osa kentistä jäädytetään talvisin luistelukentiksi.
Esteettömyys
Reitti ulkoliikuntapaikkaan
- 2 esteetöntä autopaikkaa sijaitsee pysäköintialueella alle 50 m lähiliikuntapaikasta. Pysäköintiruudun leveys on vähintään 3,6 m.
- Esteettomät autopaikat 2 kpl sijaitsevat koripalloareenan edessä. Lisäksi tien toisella puolella olevalla parkkialuella on kaksi esteetöntä autopaikkaa (50m - 100m), jotka ovat päiväaikaa koulun käytössä.
- Saattoliikenteen pysähtymispaikka sijaitsee alle 50 m lähiliikuntapaikasta.
- Lähiliikuntapaikkaan johtaa asfalttipintainen kulkureitti, joka on tasainen ja riittävän leveä sekä valaistu.
- Kulkureitti koripalloareenalle on tasainen, kuntoiluvälineille mentäessä on portaat sekä portaiden vieressä jyrkkä luiska.
- Kulkureitillä on jyrkkä mäki.
- Kulkureitillä on 1 porrasaskelma.
- Kulkureitillä on yli 6 m pitkä jyrkkä luiska, jossa ei ole välitasannetta, jossa on käsijohteet toisella puolella.
Ulkoliikuntapaikka
- Lähiliikuntapaikkaan on yksi sisääntuloreitti. Lähiliikuntapaikassa on kattava yleisvalaistus.
- Lähiliikuntapaikassa on kolme selkänojallista penkkiä sekä pöytä.
- Lähiliikuntapaikassa voi harrastaa koripalloa, keinumista, kiipeilyä kiipeilytelineessä, pöytätennistä.
- Kulkureitti eri harrastepisteisiin on osittain kapea. Harrastepisteiden alustat erottuvat ympäristöstään tummuuskontrastilla.
- Koripalloa voi pelata tekonurmipintaisellaaidatulla areenalla, jonka alusta erottuu tummuuskontrastilla ympäristöstä. Areenan reunus on korkea ja siinä on avattava portti, jonka leveys on yli 90 cm.
- Keinut erottuvat joustopäällyste- eli turva-alustasta tummuuskontrastilla. Alueella on myös pesäkeinu.
- Pöytätennispöydät sijaitsevat betonialustalla. Pöytien ympärillä on riittävästi tilaa liikkua pyörätuolilla.
- Osoite
Ylästöntie 3
01510 Vantaa
Suomi