Tämä sivu on yli 2 vuotta vanha

Vantaa järjestää hyvinvointialueen tilaamana lomatoimintaa vammaisille lapsille

Artikkeli

Toiminnan tarkoituksena on tuottaa lapsille mielekästä, virikkeellistä ja kuntouttavaa toimintaa, jota voi harrastaa muiden lasten ja nuorten kanssa.

Kuva Uomarinteen koulun juhannusjuhlakattauksesta.

Uomarinteen koulussa oli katettu pöydät juhannusjuhlaa varten.

Uomarinteen koululle saapuessa käytävillä odottaa innostunut ja odottavainen porukka lapsia. He istuvat käytävien tuoleilla odottamassa vuosittaisen juhannusjuhlan tarjoilun ja leikkien alkua.

”Monet lapset ovat laskeneet päiviä juhannusjuhlaan. Lapset viihtyvät täällä ja tykkäävät toiminnasta mitä järjestämme”, koordinoiva oppilashoitaja Drita Rexhepi kertoo.

Rexhepi lisää, että tarjoiluissa on myös pieni leikki mukana. Oppilaat saavat leikkiä, että he käyvät kioskilla ostamassa makkaraa ja ranskalaisia leikkirahalla. Myöhemmin tarjoilun jälkeen lapsilla on luvassa jäätelöbaari ja elokuvan katselua. Alun perin ohjaajat suunnittelivat vesi-ilmapalloilla leikkimistä, mutta sään epävakauden takia suunnitelmat muuttuivat.

Lomatoiminta virkistää

Toiminnan tarkoituksena on toisaalta mahdollistaa perheiden vanhempien työssäkäynti tai opiskelu, mutta tuottaa myös loman tuntu lapsille. Tähän sisältyy lapsille mielekästä ja virikkeellistä toimintaa.

Lomatoiminta on antanut siihen osallistuville lapsille mahdollisuuden virkistäytyä. Vammaisten lasten lomatoimintaa järjestävät koulut ovat osallistuneet toimintaan, missä lapset pääsevät retkille eri kohteisiin, tutustumaan lähiympäristöön ja mahdollisuuden liikuntaan. Monessa paikassa myös järjestetään Uomarinteen koulun tapaan juhannusjuhlat, missä lapset voivat viettää juhlapäivää muiden ikäistensä parissa.

Toiminnassa on vahvasti mukana ajatus yhdenvertaisuudesta tarjoamalla lomaan kuuluvia asioita lapsille, joilla on vahva tuen tarve.