Skomarsin torppa on arkisin avoimessa asukastilakäytössä. Asukastila toimii alueen yhteisenä olohuoneena ja tarjoaa mahdollisuuden kohtaamiseen, yhdessä tekemiseen ja osallistumiseen erilaisiin harrastuksiin ja vapaaehtoistoimintaan. Yhteisötyöntekijät suunnittelevat toimintaa yhdessä kävijöiden kanssa. Asukastilan aukioloaikoina on mahdollisuus kannettavan tietokoneen käyttöön.
Järjestökäyttäjät voivat varata tiloja arki-iltoina vakituiseen toimintaansa. Eteisessä on lukollinen lokerokaappi, …johon vakituisten käyttäjien on mahdollisuus saada oma avain.
Viikonloppuisin Skomarsin torppa on vuokrattavissa juhla- ja kokouskäyttöön. Tilassa on keittiö, jossa on jääkaappipakastin, astiat ja aterimet 30:lle henkilölle, liesi ja tiskikone, kahvin- ja vedenkeitin sekä mikroaaltouuni. Tilaan kuuluu lisäksi eteinen naulakkoineen sekä sali, jossa on tarvittaessa sivuun laitettavat taittopöydät, tuolit 30:lle henkilölle sekä pieni sohvaryhmä. Salista löytyy videotykki HDMI-kaapelilla sekä valkokangas ja pimennysverhot. Edustalla on vehreä, pieni piha-alue ja varaajien käytettävissä pari pihapöytää tuoleineen. Etuovella luiska ja kaide, sisällä matalia kynnyksiä.
Sekä vakituisia käyttövuoroja että juhla- ja kokousvarauksia haetaan sähköisesti Timmi-järjestelmän kautta.
Saattoliikenteen pysähtymispaikka sijaitsee sisäänkäynnin läheisyydessä (etäisyys enintään 5 metriä), josta sisäänkäynnille pääsee siirtymään sujuvasti.
Kulkureitti sisäänkäynnille on kapea sekä valaistu.
Kulkureitillä on alle 6 m pitkä jyrkkä luiska, jossa on käsijohteet toisella puolella.
Pääsisäänkäynti
Sisäänkäynti erottuu selkeästi ja on valaistu. Sisäänkäynnin yläpuolella on katos.
Sisäänkäynnin ovet erottuvat selkeästi. Oven ulkopuolella on riittävästi vapaata tilaa liikkumiselle esim. pyörätuolin kanssa. Ovi on raskas tai muuten vaikeasti avattavissa.
Sisäänkäynnin yhteydessä on yli 2 cm korkeita kynnyksiä.
Tuulikaappi on ahdas.
Sisätilat
Asiointipiste sijaitsee samassa kerroksessa kuin sisäänkäynti.
Asiointipisteen ovet eivät erotu selkeästi seinästä.
Asiointipisteessä on esteettömäksi merkitty wc samassa kerroksessa kuin asiointipiste. Wc:ssä ei ole tarpeeksi tilaa pyörätuolille.