Vantaalainen Pihla Ylä-Havanka palkittiin Oulun lasten ja nuorten elokuvafestivaalilla

Uutinen

Asiasanat

Kulttuuri Nuorisopalvelut Nuoret

Kulttuuritehdas Vernissan animaatioaseman toiminnassa mukana oleva Pihla Ylä-Havanka palkittiin viime viikolla järjestetyssä Oskari-gaalassa.

Animaatioelokuvan ruutukaappaus, jossa kirjava papukaija seisoo harmaassa tilassa kaltereiden takana.

Kuva Pihla Ylä-Havangan palkitusta "Häkkilintu"-animaatiosta, joka syntyi Vernissan animaatioasemalla.

Oulun kansainvälisen lasten- ja nuorten elokuvafestivaalin yhteydessä järjestetyssä Oskari-gaalassa palkittiin perjantaina 17.11. lasten ja nuorten tekemiä elokuvia. Yläkoululaisille suunnatussa Kohti ääretöntä -sarjassa palkittiin vantaalainen Pihla Ylä-Havanka, joka on mukana Kulttuuritehdas Vernissan animaatioaseman toiminnassa.

Palkintoraati kuvaili Ylä-Havangan animaatiota ”Häkkilintua” ajattomaksi klassikoksi, jossa on vanhojen elokuvien tuntua. Raati kehui muun muassa Ylä-Havangan kykyä luoda tilan ja paikan tuntua valoa ja varjoa hyödyntämällä.

 

Valtakunnallisen Oskari-kilpailun järjestää Oulun lastenkulttuurikeskus Valve. Tänä vuonna kilpailu järjestettiin jo 20. kerran ja se huipentui Oulun kansainvälisen lasten- ja nuortenelokuvien festivaalin yhteydessä järjestettävään Oskari-gaalaan. Oskari-kilpailuun osallistui kaikkiaan noin 150 elokuvaa.

 

Elokuva Häkkilintu on nähtävissä Vernissan Animaatioaseman YouTube- kanavalla.

Lisätietoa Oskari-kilpailusta

Lisätietoja palkinnosta antaa Vernissan taideohjaaja Tuomas Heimala, tuomas.heimala@vantaa.fi

Avainsanat

Elokuvat Palkinnot Nuoret 13 -20 v.