Vantaalainen Pihla Ylä-Havanka palkittiin Oulun lasten ja nuorten elokuvafestivaalilla
Kulttuuritehdas Vernissan animaatioaseman toiminnassa mukana oleva Pihla Ylä-Havanka palkittiin viime viikolla järjestetyssä Oskari-gaalassa.
Kuva Pihla Ylä-Havangan palkitusta "Häkkilintu"-animaatiosta, joka syntyi Vernissan animaatioasemalla.
Oulun kansainvälisen lasten- ja nuorten elokuvafestivaalin yhteydessä järjestetyssä Oskari-gaalassa palkittiin perjantaina 17.11. lasten ja nuorten tekemiä elokuvia. Yläkoululaisille suunnatussa Kohti ääretöntä -sarjassa palkittiin vantaalainen Pihla Ylä-Havanka, joka on mukana Kulttuuritehdas Vernissan animaatioaseman toiminnassa.
Palkintoraati kuvaili Ylä-Havangan animaatiota ”Häkkilintua” ajattomaksi klassikoksi, jossa on vanhojen elokuvien tuntua. Raati kehui muun muassa Ylä-Havangan kykyä luoda tilan ja paikan tuntua valoa ja varjoa hyödyntämällä.
Valtakunnallisen Oskari-kilpailun järjestää Oulun lastenkulttuurikeskus Valve. Tänä vuonna kilpailu järjestettiin jo 20. kerran ja se huipentui Oulun kansainvälisen lasten- ja nuortenelokuvien festivaalin yhteydessä järjestettävään Oskari-gaalaan. Oskari-kilpailuun osallistui kaikkiaan noin 150 elokuvaa.
Elokuva Häkkilintu on nähtävissä Vernissan Animaatioaseman YouTube- kanavalla.
Lisätietoja palkinnosta antaa Vernissan taideohjaaja Tuomas Heimala, tuomas.heimala@vantaa.fi